Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... privitor tot la pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

privitor tot la pensia de urmas

stau intr-un aparatament inchiriat de la o persoana care incaseaza de la stat o pensie de urmas. aceasta persoana a inregistrat contractul de inchiriere la administratia financiara.
a auzit ca in cazul in care obtine venituri ar trebui sa renunte la pensia de urmas.

unde ar trebui sa ma uit, in ce lege pentru a vedea daca este adevarat sau poate mi-ati putea raspunde

ps... persoana aceasta doreste in zilele urmatoare sa rezilieze contractul pentru ca ii este frica de returnarea pensiei la stat

uitati-va pe Legea 19/2000 modificata prin Ordonanta de urgenta nr. 69/2006
am citit, multumesc

mai am o intrebare: veniturle realizate in urma contractului de inchiriere se asimileaza notiunii de venituri din profesii, din exercitarea unei profesii?
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate, daca veniturile brute lunare nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
selira a scris:

stau intr-un aparatament inchiriat de la o persoana care incaseaza de la stat o pensie de urmas. aceasta persoana a inregistrat contractul de inchiriere la administratia financiara.
a auzit ca in cazul in care obtine venituri ar trebui sa renunte la pensia de urmas.
unde ar trebui sa ma uit, in ce lege pentru a vedea daca este adevarat sau poate mi-ati putea raspunde
ps... persoana aceasta doreste in zilele urmatoare sa rezilieze contractul pentru ca ii este frica de returnarea pensiei la stat

Potrivit articolului 92 din Legea nr. 19/2000, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
Salariul mediu brut pe economie este aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

mai am o intrebare: veniturle realizate in urma contractului de inchiriere se asimileaza notiunii de venituri din profesii, din exercitarea unei profesii?

Da, veniturile realizate din chirii se asimileaza veniturilor realizate dintr-o activitate profesionala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Nu, venitul obtinut din inchiriere nu este asimiliat veniturilor realizate din activitati profesionale.
tana, utilizator