avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... privitor tot la pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

privitor tot la pensia de urmas

stau intr-un aparatament inchiriat de la o persoana care incaseaza de la stat o pensie de urmas. aceasta persoana a inregistrat contractul de inchiriere la administratia financiara.
a auzit ca in cazul in care obtine venituri ar trebui sa renunte la pensia de urmas.

unde ar trebui sa ma uit, in ce lege pentru a vedea daca este adevarat sau poate mi-ati putea raspunde

ps... persoana aceasta doreste in zilele urmatoare sa rezilieze contractul pentru ca ii este frica de returnarea pensiei la stat

Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:25, 4 Februarie 2009
uitati-va pe Legea 19/2000 modificata prin Ordonanta de urgenta nr. 69/2006
am citit, multumesc

mai am o intrebare: veniturle realizate in urma contractului de inchiriere se asimileaza notiunii de venituri din profesii, din exercitarea unei profesii?
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate, daca veniturile brute lunare nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
selira a scris:

stau intr-un aparatament inchiriat de la o persoana care incaseaza de la stat o pensie de urmas. aceasta persoana a inregistrat contractul de inchiriere la administratia financiara.
a auzit ca in cazul in care obtine venituri ar trebui sa renunte la pensia de urmas.
unde ar trebui sa ma uit, in ce lege pentru a vedea daca este adevarat sau poate mi-ati putea raspunde
ps... persoana aceasta doreste in zilele urmatoare sa rezilieze contractul pentru ca ii este frica de returnarea pensiei la stat


Potrivit articolului 92 din Legea nr. 19/2000, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
Salariul mediu brut pe economie este aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

mai am o intrebare: veniturle realizate in urma contractului de inchiriere se asimileaza notiunii de venituri din profesii, din exercitarea unei profesii?


Da, veniturile realizate din chirii se asimileaza veniturilor realizate dintr-o activitate profesionala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Nu, venitul obtinut din inchiriere nu este asimiliat veniturilor realizate din activitati profesionale.
Ultima modificare: Luni, 26 Ianuarie 2009
tana, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas liliana v liliana v un tanar de 18 ani, beneficiar al pensiei de urmas (tatal decedat) este student in anul I. poate sa se angajeze pe perioada determinata fara sa piarda ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumãtate din salariul mediu brut pe economie; lucrockit lucrockit Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumătate din salariul mediu brut pe economie, in anul ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas D@nutzu D@nutzu Buna seara, Am si eu o nelamurire cu privire la pensia de urmas, am inteles ca pensia de urmas se sisteaza in momentul in care incepi sa lucrezi cu carte de ... (vezi toată discuția)