avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe

ce taxe si impozite plateste vanzatorul in cazul unei tranzactii cu teren?
Cel mai recent răspuns: Valentin Nebunescu , Consilier juridic 18:52, 9 Iulie 2010
daca terenul il ai achizitionat mai devreme de 5 ani platesti 16% pe diferenta de pret ,daca ai mai vandut terenuri in ultimii 5 ani platesti si tva 24%
terenul este mostenire,alt teren nu am mai vandut,in cazul acesta ce platesc?
taxele notariale se platesc de catre cumparator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la vanzare - persoana fizica ericut ericut Buna seara o intrebare daca ma poate lamuri cineva, am luat un teren in urma cu vreo 10 ani din care am inceput sa vand...anul trecut 1 lot, anul acesta la ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui apartment presupune plata de impozit 16%? ContSters89081 ContSters89081 Detin din 1999 un apartament, obtinut prin schimb de proprietati.In 2007 am vandut partea mea de proprietate - o jumatate - detinuta impreuna cu sora mea. In ... (vezi toată discuția)
Tva 5% la apartamente noi ieugenb ieugenb Buna ziua, Recent am cumparat un apartament , intr-un imobil nou.Conform contractului semnat , \\"vanzatorul\\" este o persoana fizica impreuna cu sotia , ... (vezi toată discuția)