Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs neinregistrat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs neinregistrat

Se mai poate face ceva dupa cea fost emisa hotararea judecatoreasca definitiva? A fost facut inainte un recurs, este inregistrat la arhiva, insa tribunalul a trimis definitiva inculpatului fara sa se judece acest recurs. Se mai poate reveni asupra acelei definitive?
Daca aveti dovada inregistrarii recursului(mai exact numar de inregistrare la instanta la care a fost depus), nu are cum sa nu se judece!
interesati-va ce s-a intamplat cu recursul formulat. este posibil ca dvs. sa fi primit hotararea din apel si, in acest caz, urmeaza sa se judece si recursul
Aveti posibilitatea sa verificati posta,daca a fost trimis prin posta,precum si registraturile instantelor respective
Radu Gabrian, Mediator
daca recursul a fost inregistrat in termen , hotararea nu poate fi definitiva. de verificat la arhiva daca a fost depus recursul in termen, iar in cazul in care a fost eliberat mandatul de executare de formulat contestatie la executare pentru motivele: a fost pusa in executare o hotarare care nu era definitiva deoarece a fost atacata cu recurs. Contestatia la executare de depus la instanta locului detinerii.