Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Servicii incluse in Anexa 2B
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Servicii incluse in Anexa 2B

Pentru serviciile incluse in Anexa 2B si a caror valoare depaseste 125 000 euro, se specifica in ordonanta ca trebuie respectate art. 35-38 si 56. Dar la articolul 56, referitor la publicarea anuntului de atribuire, la aliniatul 1 se spune ca acesta se publica in cel mult 48 de zile dupa: si urmeaza pct a, b si c.
Acest lucru inseamna ca peste pragul de 125 000 euro ca achizitionarea acestor servicii se realizeaza in urma unei proceduri conf. pct a, b sau c si nu prin achizitie directa cu intocmirea caietului de sarcini, asa cum prevad art 35-38 ?????????
In primul rand trebuie sa verificati cu atentie din ce anexa fac parte serviciile dorite. Atentie, biletele de avion nu sunt exceptate, se regasesc in anexa 2 a. Daca achizitia se incadreaza in anexa 2b dar valoarea estimata este sub 125.000 euro, din pct. meu de vedere n-ar trebui aplicata nicio procedura. Pe de alta parta conform art. 2 alin. 2 din HG 925 "În cazul contractelor a căror atribuire nu intra sub incidenta prevederilor ordonanei de urgenta, autoritatea contractantă are obligaÑia de a asigura o utilizare eficienta a fondurilor în procesul de atribuire, de a promova concurenta dintre operatorii economici, precum si de a garanta nediscriminarea, recunoasterea reciprocă si tratamentul egal al operatorilor economici care participa la atribuirea contractului". Pt. siguranta dvs. v-as recomanda sa desfasurati o procedura, nu prin intermediul seap ci cum doriti dvs., insa regulile stabilite trebuie respectate pt. ca altfel ar constitui o nerespectare a principiului tratamentului egal. Opinia mea v-am spus care este, serviciile din anexa 2b a caror valoare estimata este sub 125.000 euro sunt exceptate de la ordonanta. Nu gasesc ca art. 2 alin 2 din Hg 925 ar putea schimba o prevedere a Oug 34, insa traim in Romania iar pt. siguranta va recomand sa realizati o procedura.
Da asa e traim in Romania !

Va multumesc pt raspunsul prompt si la obiect, si da o sa trimit invitatii de participare si o sa asigur o concurenta :)

Multumesc
Razvan Popescu, Consilier juridic
In urma unei discutiii cu un reprezentant al ANRMAP, la un seminar, mi s-a spus ca se poate prevede in ,,procedura proprie" - achizitie directa - si cu asta ai rezolvat problema (cam dubios, nu?!). Iar inainte de aparitia OUG 76/2010, se putea face achizitia directa pentru serviciile ce depaseau 125 000 euro doar cu intocmirea caietului de sarcini, adica respectarea articolelor 35-38 si publicarea anuntului de atribuire, art. 56.