Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contestatie achizitie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contestatie achizitie publica

Rezultatul procedurii de atribuire a contractului de achizitie a fost contestat la consiliu, iar consiliul si-a declinat competenta catre tribunal-contencios administrativ. Achizitia este din anexa 2B, iar valoarea ei este mai mica de 125 000 euro. inca nu am primit citatia, dar am primit decizia consiliului. Pot incheia contractul inainte de solutionare in instanta?
da, pentru ca regulile privind solutionarea contestatiilor se aplica doar pt valori de peste 125.000 de euro, iar legea nu face nicio precizare referitoare la achizitiile sub prag. mai mult, si pt achizitiile care se supun regulilor privind contestatiile legea prevede posibilitatea incheierii contractului chiar daca decizia este atacata in instanta. ar fi interesant sa anuntati rezultatul plangerii, daca instanta isi declina competenta sau ce solutie da intr-o astfel de situatie.