Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum introduc o actiune la ICCJ intr-un proces de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum introduc o actiune la ICCJ intr-un proces de munca impotriva recusului respins ca nefondat la Curtea de Apel

Ce cale de atac sa folosesc si ce articol din Codul de proc. civila impotriva unui recurs respins ca nefondat de catre Curtea de Apel? Precizez ca am cerut daune impotriva fostului angajator si ce vreau sa aduc ca si argument este faptul ca nici instanta de fond si nici cea de recurs nu au vrut sa-mi ia in considerare cererea de admitere a exceptiei de nelegalitate pentru neintroducere de catre parat a intampinarii in termenul de 5 zile si a decaderii acestuia de a mai propune probe. Precizez ca in decizia civila, instanta de recurs spune ca: "societatea parata era in drept sa solicite repunerea in termenul de depunere a intampinarii, cerere care prin prisma art.114 ind.1 alin.2,3 C. Proc.civ., instanta de fond nu o putea respinge". Eu cred totusi ca, a fi in drept sa soliciti NU ESTE TOTUNA cu a solicita, pentru ca parata-intimata societate prin administratorul sau unic, n-a facut-o. Prin urmare, ce pot face? Cerere de contestatie in anulare, sau de revizuire si in ce termene sau pentru ce articole. Multumesc, Luminita Pop.
Pai... pentru revizuire sau contestatie in anulare, aveti in codul de procedura niste motive strict enumerate.
Spuneti-ne in care va incadrati, ca sa vedem care este termenul si instanta competenta.
In litigiile de munca nu mai aveti alta cale ordinara de atac. Hotararea este definitiva si irevocabila. Aveti cai extraordinare de ataca, dar acestea se pot promova doar pentru motive strict prevazute de lege, iar cel invocat de dvs. nu se incadreaza...pentru a vedea ce sanse aveti consultati un avocat
Daca Curtea de Apel a respins recursul ca nefondat, te poti duce la ICCJ sa dai buna ziua la jandarmi.
In cel mai bun caz poti face o actiune de retractare a hotararii, bineinteles asta numai daca exista motivele prevazute in cod. pt. actiunile de retractare.
Se pot exercita numai caile extraordinare de atac - contestatie in anulare sau revizuire - in conditiile prevazute de Codul de procedura civila.
Dar:

Motive pentru revizuirea unei hotarari

Revizuirea unei hotarari definitive in instanta de apel sau prin neapelare, precum si a unei hotarari data de o instanta de recurs atunci cand evoca fondul, se poate cere in urmatoarele cazuri:

dispozitivul hotararii cuprinde dispozitii potrivnice ce nu se pot aduce la indeplinire;
s-a pronuntat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronuntat asupra unui lucru cerut, ori cand s-a dat mai mult decat s-a cerut;
obiectul pricinii nu se afla in fiinta;
un judecator, martor sau expert, care a luat parte la judecata, a fost condamnat definitiv pentru o infractiune privitoare la pricina;
hotararea s-a dat in temeiul unui inscris declarat fals in cursul sau in urma judecatii;
un magistrat a fost sanctionat disciplinar pentru exercitarea functiei cu rea-credinta sau grava neglijenta in acea cauza;
dupa darea hotararii, s-au descoperit inscrisuri doveditoare retinute de partea potrivnica sau care nu au putut fi infatisate dintr-o imprejurare mai presus de vointa partilor;
s-a desfiintat sau s-a modificat hotararea unei instante pe care s-a intemeiat hotararea a carei revizuire se cere;
statul ori alte persoane juridice de drept public sau de utilitate publica, disparutii, incapabilii sau cei pusi sub curatela nu au fost aparati deloc sau au fost aparati cu viclenie de cei insarcinati sa-i apere;
exista hotarari definitive potrivnice, date de instante de acelasi grad sau de grade deosebite, in una si aceeasi pricina, intre aceleasi persoane, avand aceeasi calitate; dispozitia se aplica si in cazul cand hotararile potrivnice sunt date de instante de recurs;
partea a fost impiedicata sa se infatiseze la judecata si sa instiinteze instanta despre aceasta, dintr-o imprejuare mai presus de vointa sa;
CEDO a constatat o incalcare a drepturilor si a libertatilor fundamentale ca urmare a unei hotarari judecatoresti iar consecintele grave ale acestei incalcari continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate.

Instanta competenta sa judece revizuirea unei hotarari:

cererea de revizuire se indreapta la instanta care a dat hotararea ramasa definitiva si a carei revizuire se cere;
in cazul hotararilor potrivnice competenta revine instantei mai mare in grad fata de instanta sau instantele care au pronuntat hotararile potrivnice.
Cand cele doua instante care au dat hotararile potrivnice fac parte din circumscriptii judecatoresti deosebite, instanta mai mare in grad la care urmeaza sa se indrepte cererea de revizuire va fi aceia a instantei care a dat prima hotarare.

Luminita Pop a scris:

Ce cale de atac sa folosesc si ce articol din Codul de proc. civila impotriva unui recurs respins ca nefondat de catre Curtea de Apel? Precizez ca am cerut daune impotriva fostului angajator si ce vreau sa aduc ca si argument este faptul ca nici instanta de fond si nici cea de recurs nu au vrut sa-mi ia in considerare cererea de admitere a exceptiei de nelegalitate pentru neintroducere de catre parat a intampinarii in termenul de 5 zile si a decaderii acestuia de a mai propune probe. Precizez ca in decizia civila, instanta de recurs spune ca: "societatea parata era in drept sa solicite repunerea in termenul de depunere a intampinarii, cerere care prin prisma art.114 ind.1 alin.2,3 C. Proc.civ., instanta de fond nu o putea respinge". Eu cred totusi ca, a fi in drept sa soliciti NU ESTE TOTUNA cu a solicita, pentru ca parata-intimata societate prin administratorul sau unic, n-a facut-o. Prin urmare, ce pot face? Cerere de contestatie in anulare, sau de revizuire si in ce termene sau pentru ce articole. Multumesc, Luminita Pop.

Pe ce motiv v-ati incadra cererea de contestatie in anulare sau de revizuire ? ... nu vad care ar fi motivul pentru care doriti asa ceva ...
Ce a hotarat instanta de fond si ce a decis instanta de recurs ? .. poate asa ne dam seama ce puteti face .