Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asociat unic srl
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asociat unic srl

As dori sa stiu dc se poate incheia un contract individual de munca( cim) pt.functia de administrator, pentru o persoana care are in acelasi timp calitatea de asociat unic in cadrul unui SRL, deoarece pana in 2006-2007 acest lucru era interzis.
Daca nu, care este o alta varianta legala de angajare cu contract de munca a asociatului unic, in afara contractului de administrare, care nu indeplineste conditiile unui CIM si nu se opereaza in cartea de munca a angajatului.
se poate incheia un contract individual de munca si in conditiile in care este asociat unic!!
Da, se poate incheia un c.i.m. pentru o persoana care are calitatea de asociat unic ... in acest sens, se exprima alineatul (3) al articolului 196 ind.1 din Legea nr.31/1990 care are urmatorul cuprins: "Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este."