avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinerea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinerea permisului de conducere

" conducerea pe soselele Romaniei a unui autoturism cu numar fals de inmatriculare sau inregistrare"
aceasta este infractiunea de care este invinuit. El a cumparat o masina ce este inmatriculata in franta,insa un fost propietar cel dinaintea celui de la care a cumparat-o a luat numere rosii presupun ca vroia sa o inmatriculeze aici,insa nu a mai facut-o si a vandut aceasta masina cu fostele numere franceze fara sa fi spus acest detaliu foarte important! Acum fratelui meu i s-a retinut permisul si i sa facut dosar penal neavand nici o vina ptr ca el nu a stiut de numerele rosii avute aici in tara,deci este de buna credinta! Ce este de facut ca sa-si recupereze permisul de conucere? Poate fi facut ceva?
Are si fratele dv. o mare vina, aceea ca nu a verificat la RAR situatia masinii, documentele de intrare in tara, la politie daca apare cu ceva in neregula etc.
Acum trebuie sa ateptati definitivarea cercetarilor in dosarul cauzei si sa apelati la un avocat care sa va asiste la tote fazele cercetarii si sa va indrume pas cu pas. Va urez succes!
va multumesc!
In asemenea cazuri se da amenda administrativa de catre procuror (nu apare in cazier si permisul nu se anuleaza) deoarece fapta nu prezinta un pericol social mare.Problema ar fi solutionarea dosarului care poate dura de la cateva luni pana la peste un an.In tot acest timp se poate face cerere la procurorul care instrumenteaza dosarul pentru eliberarea unei dovezi cu drept de circulatie pe o perioada de 30 de zile cu posibilitatea de prelungire la fiecare 30 de zile.
rares85 a scris:

In asemenea cazuri se da amenda administrativa de catre procuror (nu apare in cazier si permisul nu se anuleaza) deoarece fapta nu prezinta un pericol social mare.Problema ar fi solutionarea dosarului care poate dura de la cateva luni pana la peste un an.In tot acest timp se poate face cerere la procurorul care instrumenteaza dosarul pentru eliberarea unei dovezi cu drept de circulatie pe o perioada de 30 de zile cu posibilitatea de prelungire la fiecare 30 de zile.
Asa stiam si eu,insa nu eram sigura! Multumesc
In asemenea situatii,in general,procurorii nu admit cererile de eliberare a unei dovezi de circulatie

Alte discuții în legătură

Suspendare permis trecere pe rosu vsergiu vsergiu Buna ziua Tocmai mi-a fost suspendat carnetul pt. 30 de zile datorita trecerii pe culoarea rosie, desi eu trecusem pe galben. Intrebarile pe care le am ... (vezi toată discuția)
Accident rutier mikiduta7 mikiduta7 Buna ziua .In data de 25.03.2012 am avut un accident rutier din care a rezultat o persoana in varsta de sex feminin , cu vatamare corporala(mana in ghips) ... (vezi toată discuția)
Conducere pe drumuri publice cu numere false de inmatriculare vezecs vezecs Buna ziua, Dupa cum spune si titlul am fost oprit in trafic de organele de politie unde s-a constatat ca numerele aplicate pe masina sunt false. Sa va explic ... (vezi toată discuția)