Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau II

Buna ziua,

Care este varianta cea mai buna pentru urmatoarea situatie:

- o persoana a terminat facultatea de limbi straine si a obtinut autorizatia de la ministerul justitiei. A fost la ANAF si a obtinut un certificat cu codul fiscal pentru traducator.

Acum vrea sa creeze si sa comercializeze accesorii handmade. Care ar fi cea mai buna solutie pentru a isi putea desfasura activitatea in "liniste".

Multumesc
pt comercializare folosesti ce vrei fie PFA fie II ,oricum nu are treaba cu activitatea de traducator care este o profesie liberala,asimilaTA pfa ;
pT activitati de comert trebuie sa indeplinesti condiitiile specifice,studii suprrioare sau curs de comerciant,agent comercial sau vechime in munca 2 ani ca dir vanzari,agent comercial,etc
PFA-ul nu poate avea sa;lariati,II poate avea salariati
Pentu a nu avea dureri de cap va recomad sa infiintati in pfa cu norma de venit pentur ca nu va fi nevoie sa tineti contabilitate.

Spre exemplu cod caen
1392 Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei si lenjeriei de corp)
Puteti vedea ce activitati se pot impozita cu norma de venit. aici. [ link extern ]
(asta are si codurile caen pt fiecare domeniu de activitate [ link extern ] )
Si consultati si lista caen
[ link extern ]

va multumesc pentru raspunsuri,

dar dupa infiintare ce taxe se mai platesc? in afara de impozit pe venit 16%?