Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Comercializare produse handmade
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Comercializare produse handmade

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema.
Vreau sa confectionez si sa comercializez produce handmade. Sub ce forma juridica pot comercializa? Am nevoie de pfa? sau sunt si alte variante mai putin costisitoare din punct de vedere fiscal?

Multumesc,
Puteti sa va infiintati un srl microintreprindere (cu dumneavoastra asociat unic) cu plata impozitului pe venit de 3% sau pfa cu plata impozitului de 16% (pe venit-cheltuieli) in sistem real sau la norma de venit (norma stabilita anual de catre finante la nivel de judet).
La infiintarea pfa va trebuie acte de studii/calificare pentru acea activitate (cod caen) pentru care doriti sa va autorizati.
Oricare din variante alegeti, trebuie sa mergeti la registrul comertului de care apartineti cu domiciliul.