Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile lucrate sambata sau duminica si neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile lucrate sambata sau duminica si neplatite

Daca angajatorul (in cazul meu statul) nu plateste zilele lucrate in weekend (nu le platea nici inainte, cu atat mai putin acum cand ne mai taie si din salariu) dar imi cere sa lucrez, spuneti-mi va rog, pentru o sambata sau o duminica lucrate, cate zile libere trebuie sa primesc, una sau doua? Deci ni s-a spus ca zilele lucrate in weekend nu se platesc ci se compenseaza doar prin libere. Mentionez ca nu lucrez intr-o unitate cu foc continuu sau altceva de genul acesta.
Multumesc
Buna!
Nu am studii juridice, dar din cate stiu, orele sau zilele suplimentare petrecute la locul de munca se compenseaza fie financiar, fie cu acelasi numar de ore libere(luate din zilele lucratoare).
Plata orelor suplimentare efectuate in zilele de sarbatoare eset mai mare ca plata orelor efectuate in cursul saptamanii...
Asa cum am precizat, am fost anuntati ca nu se vor plati aceste zile. Tocmai de aceea am intrebat, in aceasta situatie, pentru o sambata sau o duminica lucrate, cate zile libere ar trebui sa primesc? Am inteles ca, in mod normal, zilele lucrate sambata sau duminica se platesc si se mai da si o zi libera. Dar daca nu se platesc?
Zilele de sambata, duminica si sarbatori legale se compenseaza cu "timp liber corespunzator" platit integral.
De exemplu, lucrati suplimentar sambata si duminica, aveti dreptul sa primiti 2 zile libere (de luni pana vineri) dar in care veti fi latit ca si cum ati lucra (in contul celor lucrate deja sambata si duminica).

Sau "pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;"
Sporul de 100% nu stiu daca mai este de actualitate, candva parca era mai mult de 100% sporul pentru duminici...sau asa era unde lucram eu
scor.pio a scris:

Daca angajatorul (in cazul meu statul) nu plateste zilele lucrate in weekend (nu le platea nici inainte, cu atat mai putin acum cand ne mai taie si din salariu) dar imi cere sa lucrez, spuneti-mi va rog, pentru o sambata sau o duminica lucrate, cate zile libere trebuie sa primesc, una sau doua? Deci ni s-a spus ca zilele lucrate in weekend nu se platesc ci se compenseaza doar prin libere. Mentionez ca nu lucrez intr-o unitate cu foc continuu sau altceva de genul acesta.
Multumesc

Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.

Pentru munca efectuată în zilele de repaus sapatamanal, necompensată cu timp liber corespunzător, se acordă un spor care nu poate fi mai mic de 100% aplicat la salariul de bază.
Buna ziua

Va rog frumos am si eu o intrebare referitor la weekenduri-le (sambata si duminica) lucrate in Call Center si anume: de ce colegilor angajati prin contract direct pe banca li se platesc aceste zile lucrate conform legii, inclusiv libere in timpul saptamanii pentru zilele lucrate in weekend iar angajatilor prin contract firma recrutare nu li se platesc zilele de weekend doar se dau zile libere in cursul saptamanii.

Am intrebat firma de recrutare si mi-a comunicat ca nu au primit grafic ca asi fi lucrat in wekend-uri.

Ce am putea face va rog? cum am putea justifica zilele lucrate? De nu suntem platiti si noi la fel ca cei de pe banca daca legea este aceeasi asa cum ni se spune?
Sa intelegem ca se falsifica actele, pontajul?
Va multumesc.