Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Familie pensionari 88 de ani cu 4 copii in ce conditii putem lasa mostenire unuia dintre copii sau unui nepot proprietatea personala pentru ingrijire excluzand formalitatile legate de institutiile statului.Eventual si posibilitatea de a plati cat mai putin la notari.Sper sa-mi raspundeti cat se poate de repede, va multumesc.
cea mai buna solutie este un contract de intretinere. presupune riscuri foarte putine, spre deosebire de alte tipuri de contracte / testamente.
FLORIN RADU, Avocat