Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... AMENDA PENALA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

AMENDA PENALA

Buna ziua,doresc sa stiu daca ma afecteaza o amenda penala daca sunt cadru militar.Va multumesc
daca ati fost cercetat penal , pe perioada cercetarilor ati fost pus la dispozitie in vederea cercetarii in urma solutionarii dosarului dvs cu amenda penala conform art 87 din legea 80/1995
Ofiterii, maistrii militari si subofiterii in activitate condamnati prin hotarire judecatoreasca la pedeapsa inchisorii cu executarea acesteia, precum si cei condamnati pentru infractiuni savirsite cu intentie la pedeapsa inchisorii cu suspendarea executarii ori cu amenda se trec in rezerva sau direct in retragere.

Veti fii trecut in rerzerva automat in functie de fapta savarsita vi se aplica sau nu degradarea militara
ContSters157635, utilizator
Am fost cercetat intr-un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa in urma unui accident usor si am primit amenda penala dar am facut apel si astept o alta sentinta
Conform Legii 80/1995 al cadrelor militare,veti fi trecut in rezerva.
Fapta pentru care vi s-a aplicat amenda penala are legatura cu serviciul(care este aceasta si de catre cine v-a fost aplicata)?