Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asigurari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asigurari

Buna seara!

Care sunt inregistrarile contabile pentru o fact.de reparatii auto ce urmeaza a fi suportata de brokerul de asigurari?
Mii de multumiri si o seara frumoasa.
depinde cum este intocmita factura.. de cine?lamuriri..
Factura e o factura normala cu tva 19% ,cu piese auto si manopera,cu deviz in spate,insa valoarea acesteia e suportata de asigurari.Inregistrez chelt cu reparatii sau 658 si decontarea acesteia de catre asig o duc in 758(cu tva sau fara)?
Sper ca m-am facut inteleasa si iertandu-mi stangacia, astept raspuns.

Multumesc.
Inregistrati factura de reparatii pe cheltuieli si, atunci cand va avea loc, recuperarea acestora de la societatea de asigurari pe venituri.