Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol sau sex fara acordul persoanei in cauza
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol sau sex fara acordul persoanei in cauza

in cazul in care o persoana nu este de acord sa intretina relatii sexuale cu o persoana cum se poate constata violul si ce trebuie facut in continuare
Intretinerea relatiilor sexuale cu forta, cu sau fara , consumarea actului sexual in sine. Daca e cu forta, trebuie sa existe urmele violentei, in urma impotrivirii victimei. mai exista probele cu caracter medico-legal... probe biologice, de pe haine, lenjerie, organ genital.. se face plangere, se merge la medicul legist..
demersul trebuie facut in ordinea politie plingere medic legist sau cum?
De regula asa, principalul este sa nu se piarda urmele, daca sunt echimoze, pot trece in cateva zile.. Poate merge la politie, ajuta cu sfaturi
Daca este nevoie de ingrijiri medicale, sau traume psihice ( stare de soc) urmare agresiunii. ..... se poate merge direct la urgenta si cheama ei politia.
ContSters122901, utilizator