Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol

daca faci dragoste cu o femeie - normal -si
ea totusi se decide sa depuna plangere de viol, cu toate ca nu a fost viol, face prelevarea de urme de spe...ma

exista vreun mijloc practic sa te aperi, sa dovedesti contrariul?

care ar fi acesta?>
Este o intrebare generica sau este vorba despre un caz ?
diferenta intr un act sexual normal si un viol este constranerea fizica sau psihica la care este supusa femeia violata.
Daca se va face dovada constrangerii....
dovada constrangerii inseamna: haine rupte? zgarieturi? ...
Da, inseamna niste urme lasate in special pe corpul victimei violului, cum ar fi de exemplu niste echimoze pe coapse , pe brate....plus alte urme pe care le poate constata medicul legist. Nici hainele rupte nu nu sunt de neglijat..totul se coroboreaza.
ok.. deci un act sexual care nu a fost viol, deci fara echimoze, e practic imposibil sa se intoarca impotriva barbatului.. ( hainele poate sa si le rupa si ea singura... e deajuns doar haine rupte?)