avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol

daca faci dragoste cu o femeie - normal -si
ea totusi se decide sa depuna plangere de viol, cu toate ca nu a fost viol, face prelevarea de urme de spe...ma

exista vreun mijloc practic sa te aperi, sa dovedesti contrariul?

care ar fi acesta?>
Cel mai recent răspuns: ContSters83715 , utilizator 22:22, 15 Iunie 2010
Este o intrebare generica sau este vorba despre un caz ?
diferenta intr un act sexual normal si un viol este constranerea fizica sau psihica la care este supusa femeia violata.
Daca se va face dovada constrangerii....
dovada constrangerii inseamna: haine rupte? zgarieturi? ...
Da, inseamna niste urme lasate in special pe corpul victimei violului, cum ar fi de exemplu niste echimoze pe coapse , pe brate....plus alte urme pe care le poate constata medicul legist. Nici hainele rupte nu nu sunt de neglijat..totul se coroboreaza.
ok.. deci un act sexual care nu a fost viol, deci fara echimoze, e practic imposibil sa se intoarca impotriva barbatului.. ( hainele poate sa si le rupa si ea singura... e deajuns doar haine rupte?)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viol sau sex fara acordul persoanei in cauza laurateodora laurateodora in cazul in care o persoana nu este de acord sa intretina relatii sexuale cu o persoana cum se poate constata violul si ce trebuie facut in continuare (vezi toată discuția)
Viol minora Danutzza Danutzza Buna ziua...am o verisoara in varsta de 17 ani, care in septembrie anul acesta sutine ca a fost violata de un tanar de aproximativ19 ani. Situtatia ei este ... (vezi toată discuția)
Violul mariusbt1 mariusbt1 as dori sa stiu ce pot face in acest caz: am o garsoniera in care stau cu chirie si intr-o zi aduc acolo o fata sane simtim bine. beau un pahar de suc cu ea,ne ... (vezi toată discuția)