Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Clasarea unei probe dar folosirea ca proba indirecta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Clasarea unei probe dar folosirea ca proba indirecta

Buna seara,

As dori sa stiu opinia dvs cu privire la clasarea unei probe din dosar si folosirea ei de catre instanta ca mijloc de proba indirect ce a servit la acuzarea inculpatului. Sunteti de parere ca o proba clasata de procuror cu mentiunea "fapta nu exista" poate fi folosita de instanta ca proba indirecta? Eu din cate am citit este ca prin clasarea unei probe inseamna fara a mai raspunde de aceasta. Astept si parerea dvs sau daca stiti si spete pe aceasta tema.
Dacă o fapta nu exista înseamnă că nu există probe.
Asa ar fi logic.

Ar fi bine sa detaliați.
Dupa cate stiam eu, se claseaza fapte, nu probe. Clasare=RUP, iar RUP-ul trebuie confirmat de camera preliminara.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dacă o fapta nu exista înseamnă că nu există probe.
Asa ar fi logic.

Ar fi bine sa detaliați.

Este vorba despre doua fapte, una la care s-a renuntat/clasat iar cea de-a doua fapta care s-a mers cu ea in judecata coroborata cu proba clasata ca fiind o proba indirecta, conform presedintelui de instanta.

Daca imi puteti spune cat de legal este o asemenea afirmatie.
Ca sa dau un exemplu: un violator in serie e acuzat de doua violuri: unul mai vechi, pentru care exista dovezi si unul mai nou. Violul vechi s-a prescris, dar dovezile pentru acesta raman o indicatie a caracterului suspectului (si anume ca e capabil de violuri).

Sigur, faptul ca Ion a violat pe cineva si Maria a fost violata nu inseamna ca Maria a fost violata de Ion (poate a fost violata de Gheorghe).
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Ca sa dau un exemplu: un violator in serie e acuzat de doua violuri: unul mai vechi, pentru care exista dovezi si unul mai nou. Violul vechi s-a prescris, dar dovezile pentru acesta raman o indicatie a caracterului suspectului (si anume ca e capabil de violuri).

Sigur, faptul ca Ion a violat pe cineva si Maria a fost violata nu inseamna ca Maria a fost violata de Ion (poate a fost violata de Gheorghe).

Multumesc pentru clarificare. In speta de fata, daca Ion o violeaza pe Maria, fapta se descopera dupa mai multi ani si se claseaza de catre procuror dar in acelasi caz exista o alta fapta de abuz sexual pentru alta persoana iar instanta de judecata se bazeaza pentru a motiva abuzul sexual savarsit de catre inculpat prin prizma violului clasat (care de altfel este si contestat intr-o prima faza de inculpat in urmarirea penala).

Se poate folosi sau retine de catre instanta ca acesta a avut o astfel de manifestare datorita violului clasat? Eu ma gandesc ca orice proba clasata nu este si nu se poate folosi impotriva inculpatului atata vreme cat "fapta nu exista" fiindca daca nu ar fi asa, atunci inculpatul ar trebui sa aiba posibilitatea sa conteste aceste acte ori atata vreme cat este clasata el nu poate sa se apere si i se ingradeste posiblitatea de a verifica actele respective. Pentru ca mergand pe aceasta logica, procurorul poate sa adauge in cursul urmaririi penale fapte, cu sau fara stirea inculpatului, pe care sa le claseze si care in mod normal sa nu ii produca efecte juridice inculpatului.

Astept o noua parere daca e poate.