Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dezlegarea unor chestiuni de drept
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dezlegarea unor chestiuni de drept

Daca procurorul adauga probe intr-un dosar penal dar le claseaza ulterior, inainte de a trimite dosarul in instanta pentru a crea un impact asupra celui care citeste rechizitoriu (procurorul descriind detaliat fapta clasata si motivul clasarii)

Ce poate face in aceasta situatie inculpatul care desi acuzat pentru o alta fapta (pentru care procurorul sa zicem ca nu prea are probe) dar care este foarte asemanatoare cu cea clasata? Spun asta pentru ca inculpatul nu o poate ataca fiind clasata si in mod normal nu are cum sa i se aduca un prejudiciu procesual dar care poate avea impact asupra celui care lectureaza precum si atingere asupra onoarei.
Proba clasata? Nu exista asa ceva.
M-am exprimat gresit, nu o proba clasata ci o infractiune clasata.

Ce motiv a avut clasarea? De ex. daca a fost prescriere, inseamna ca fapta penala este reala, exista dovezi pentru acest lucru, dar nu mai poate fi aplicata o pedeapsa deoarece a trecut prea mult timp. Pentru un violator acest lucru poate avea greutate la dosarul sau penal, deoarece il descrie drept faptas al unui viol anterior, deci capabil de un nou viol.

Daca a fost clasata pentru ca nu exista dovezi, nu mai poate fi vorba ca el ar fi fost dovedit o data ca violator.