avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie/vanzare-cumparare sau testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie/vanzare-cumparare sau testament

Buna ziua,

Suntem intr-o situatie delicata si ne-ar prinde tare bine un sfat.
Sotul meu a construit o casa in curtea bunicilor,acestia vor sa imparta curtea in doua,pe numele sotului si al fratelui sau (nu doreste sa-i dea socrului meu pe numele lui deoarece acesta are un copil din flori).Intrebarea mea este cum ar fi mai bine,sa-i dea vanzare-cumparare,donatie sau testament?Daca-i face testament sau donatie poate fi atacat mai tarziu in instanta de celalalt copil al socrului meu?Aveti idee cam care este diferenta de pret dintre aceste contracte?Bunicului dorea contract de donatie sau testament ca sunt mai ok la pret dar nu stiu cat sunt de sigure!!
Va multumesc tare mult!
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 11:55, 12 Iulie 2010
buna ziua.
incheiati fie contract de vanzare cumparare, fie contract de intretinere.
bunicul trebuie intai sa isi intabuleze imobilul, sa il dezmembreze, ulterior sa il instraineze nepotului.
contract de vanzare cumparare,donatia va fi atacata cu siguranta,iar la testament intrati in drepturi dupa moaartea bunicilor si nu puteti sti daca nu o sa-i pacaleasca vreun mostenitor sa ii faca vreun alt act si sa nu ramaneti cu nimic
Buna ziua !
Cea mai eficienta cale in opinia mea : contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere .
Multumesc mult pentru raspunsuri!
La contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,ne luam angajamentul ca vom avea grija de el cat este in viata,nu?Acesta nu poate fi atacat in instanta gen donatie mascata,nu?

Multumesc,
Adyna
Aveti idee cam cat ma costa un contract de vanzare cumparare?B-)

Multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Mostenire/donatie - care e pentru mine? CristianC2010 CristianC2010 Am o matusa (sora bunicului meu) si ar vrea sa imi lase un apartament in schimbul intretinerii ei (practic parintii mei o sa o intretina dar se va face pe ... (vezi toată discuția)
Trecerea unui imobil pe numele unuia din copii nebunatica_id nebunatica_id Am si eu o nelamurire ... socrii mei vor sa-i treaca apartamentul in care locuiesc, proprietate personala, pe numele sotului meu, unul dintre copii, ei fiind ... (vezi toată discuția)
Testament micutza19 micutza19 Sunt casatorita iar eu cu sotul meu stam la bunicul lui.Bunicul vrea sa ne lase casa dupa moarte si noi ne-am gandit sa facem un testament. Ideea e ca bunicul ... (vezi toată discuția)