Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Costodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Costodie minor

Am un copil minor in varsa de 11 luni. Copilul este recunoscut de tata cu care am trit in concubinaj. In prezent am parasit locuita lui unde nu mai puteam sta pentru ca eram jignita si umilita in fiecare zi si nu puteam sa mai acord atentia cuvenita copilului. Acum sunt amenintata ca imi i-a copilul, ca i-am furat bani din casa si ca ma omoara. ce sanse exista ca daca deschide el proces sa-i fie incredintat minorul.
Avand in vedere varsta minorului, sansele ca intr-un eventual proces instanta sa incredinteze minorul tatalui sunt extrem de reduse, depinde foarte mult si de apararea facuta de catre avocat si de posibilitatile pe care le aveti dvs. pentru cresterea si educarea minorului.
Gabriel Trifu, Avocat
Avand in vedere varsta foarte frageda a copilului,aveti mari sanse ca acesta sa va fie incredintat spre crestere si educare.
In eventualitatea unui proces de incredintare,trebuie sa aduceti si dovezi cum ca aveti conditii materiale si morale optime pentru cresterea si educarea minorului.
Dovezile vor fi facute prin martori,interogatoriu,ancheta sociala efectuata in cauza,inscrisuri etc.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. V-as ruga daca puteti sa-mi spuneti in cazul deschiderii unui proces unde se va judeca? (Eu sunt Bicaz iar tatal din Roman, in ambele orase exista tribunale, ce conditii tb indeplinite pentru ca procesul sa se sedfasoare la Bicaz)
Instanta competenta este judecatoria in a carei raza de comptenta locuieste paratul (instanta de la domiciliul paratului).
Asadar,daca tatal copilului este cel care va deschide procesul,cauza se va judeca la Bicaz.Daca dvs.veti introduce actiunea de incredintare,atunci procesul se va desfasura la Roman.
luiza2008, utilizator
Va multumesc foarte mult