avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARE OBLIGATORIE AUTO
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARE OBLIGATORIE AUTO

BUNA ZIUA, MA NUMESC NICOLAE GIANNI, SI CA TOT OMUL AM O PROBLEMA, SPER SA MA PUTETI AJUTA. CU UN SFAT MAI COMPTENT. AM AVUT UN ACCIDENT DE CIRCULATIE(FARA VICTIME, ALCOOL) SI IN URMA CONSTATARII, SI A PROCESULUI VERBAL INTOCMIT DE POILITIE, CEL CU CARE M AM TAMPONAT A FOST GASIT VINOVAT(2 LUNI PERMIS SUSPENDAT, 4 PUNCTE, 230 LEI AMENDA). EL A CONTESTAT PROCESUL VERBAL, A DESCHIS PROCES POLITIEI(CARE BINEINTELES CA NU S A PREZENTAT), A CASTIGAT ACEL PROCES, DIN CARE REIESE CA NU EL ESTE VINOVAT CI EU. A MAI DESCHIS UN PROCES INDREPTAT ASUPRA MEA PT A SI RECUPERA PAGUBELE PRICINUITE IN URMA ACCIDENTULUI(2700 LEI), A CASTIGAT SI ACEST PROCES.ACUM TREBUIE SA I PLATESC PAGUBELE + AVOCATUL+O FIRMA DE RECUPERARE. NU ASTA CONTEAZA, INTREBAREA MEA ESTE URMATOAREA:IN MOMENTUL PRODUCERII ACCIDENTULUI, EU ERAM ASIGURAT LEGAL,DECI DE CE TREBUIE SA PLATESC EU PAGUBELE DACA LA ACEL MOMENT ERAM ASIGURAT?NU ESTE NORMAL SA FIU DESPAGUBIT DACA EU PLATESC PAGUBELE LUI DE CATRE FIRMA DE ASIGURARE??(MENTIONEZ CA AMANDOI NE AM REPARAT MASINILE PE BANII NOSTRII.)DATI MI VA ROG UN SFAT CARE SA MI FOLOSEASCA, DACA MAI ESTE CEVA DE FACUT, DACA IMI MAI POT RECUPERA BANII. VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Cel mai recent răspuns: gianni72 , utilizator 16:11, 14 Iulie 2010
Puteti face o actiune in regres impotriva societatii la care dvs erati asigurat la data respectiva.
Cel mai indicat ar fi fost sa chemati in procesul pe care l-ati avut pe asigurator alaturi de dvs. Ati fi fost scutit de o gramada de cheltuieli. In cazul in care ati avut aparator angajat puteti sa il "felicitati".

Acum puteti lua legatura cu asiguratorul si vazut daca este de acord el sa plateasca cele solicitate de cealalta parte. In caz contrar veti plati dvs. si veti da in judecata asiguratorul.
Mergeti la asiguratorul dv.RCA cu hotararea judecatoreasca si cu actele de la politie si de la asiguratorul RCA al celuilalt participant la trafic si deschideti dosar de dauna. Din acel moment circuitul dosarului va fi treaba asiguratorului dv. RCA.( Asta in ce priveste cel pe care l-ati accidentat). In ce priveste masina dv. , daca aveti CACSO puteti deschide dosar pe CASCO, daca nu ramaneti cu pierderea banilor dati pe reparatia masinii dv., la care se adauga avocatul si firma de recuperare. Regret situatia pe care o traiti dar astea sunt legile.
VA MULTUMESC PENTRU SFAT,IMI ESTE FOARTE UTIL.INCA O INTREBARE, ACCIDENTUL A FOST IN 2007, SI S A TERMINAT IN NOIEMBRIE 2009, MAI POT SOLICITA ASIGURATORULUI DESPAGUBIRI DUPA ATATA TIMP?AM CITIT O LEGE(NR.136/95,CAPITOLUL3,ART48-53.)CARE MI AR DA DREPTUL SA RECURG CHIAR SI DUPA ATAT TIMP LA ASIGURARE, CE SPUNETI?VA MULTUMESC.
VA MULTUMESC PENTRU SFAT,IMI ESTE FOARTE UTIL.INCA O INTREBARE, ACCIDENTUL A FOST IN 2007, SI S A TERMINAT IN NOIEMBRIE 2009, MAI POT SOLICITA ASIGURATORULUI DESPAGUBIRI DUPA ATATA TIMP?AM CITIT O LEGE(NR.136/95,CAPITOLUL3,ART48-53.)CARE MI AR DA DREPTUL SA RECURG CHIAR SI DUPA ATAT TIMP LA ASIGURARE, CE SPUNETI?VA MULTUMESC.

Alte discuții în legătură

Asigurare auto nicolae gianni nicolae gianni Am scris un articol in urma cu o saptamana,in care doream sa stiu daca exista o lege prin care dupa ce am pierdut un proces care a avut ca scop contestarea ... (vezi toată discuția)
Ca vinovat al unui accident cum pot chema societatea de asigurari pentru plata daunelor? ana maria06 ana maria06 Buna seara , In luna august am avut accident cu masina in urma caruia sotul meu a fost declarat vinovat (neasigurarea schimbarii benzii de circulatie in ... (vezi toată discuția)
Accident rutier monicagexe monicagexe Am avut un accident saptamana trecuta. Masina pe care o conduceam era din partea firmei doar ca este inregistrata pe persoana fizica. Ma deplasam in interes de ... (vezi toată discuția)