Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii financiare la conventii civile de prestari ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii financiare la conventii civile de prestari servicii

Va rog sa-mi precizati :
1. Care sunt obligatii financiare obligatorii in cazul conventiilor cps (impozit, CAS, somaj, pensie, etc ) ;
2. Ce procent se aplica in fiecare situatie si la ce suma se raporteaza ;
3. La ce institutii se vireaza aceste sume.

Multumesc anticipat.
3.Se vireaza la administratia Financiara in raza caruia activeaza societatea care va plataste prin Trezorerie.
2.Se calculeaza la suma bruta. si astfel: CAS angajat 10.5% Contr.fond somaj 0.50% Contr.fond sanatate 5.5%, impozit salar 16% din suma rezultata dupa retinerea CAS si a contr. de somaj- toate astea prin retinere la sursa, adica din salarul brut. Daca faceti dovada, ca mai platiti fondul de sanatate, atunci acela nu se mai retine.
1.Toate acestea sunt obligatii de plata catre bugetul asigurarilor sociale si impozitul pe salarii catre bugetul de stat .