Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INFORMATII PUBLICE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INFORMATII PUBLICE?

De curand am avut surpriza ca o persoana de sex feminin , care nu a avut ce face, stiindu-mi doar numele real sa afle informatii, care, pretinde ea sunt publice si anume: o hotarare judecatoreasca cu toate amanuntele din dosar inclusiv nr de dosar si procesele aflate pe rol la Judecatoria Giurgiu cu toate informatiile din respectivele dosare, inclusiv numerele de dosare, termene etc.

Va rog frumos sa imi spuneti daca aceste informtii sunt publice?desi din ceea ce stiu eu sunt informatii cu caracter confidential.
Buna ziua !
Informatiile confidentiale sunt reprezentate de orice informatii/detalii personale complete sau orice alt tip de informatii considerate ca fiind date personale, conform dispozitiilor art. 3 lit. a) ale Legii nr. 677/2001 actualizata pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date. In acest sens date cu caracter personal, sunt definite in intelesul legii, orice informatii referitoare la o persoana fizica identificata sau identificabila.
Cu stima !
Cu privire la datele unei cauze aflate pe rolul unei instante, aceste pot fi aflate de oricine intra pe site-ul www.portal.just.ro,
In plus toate sedintele de judecata sunt publice !!!!!
Deci date cu privire la procesele dvs pot fi aflate de oricine are interes.....
Deci, acestea sunt date confidentiale sa inteleg. Interesant este cum a avut acces la ele?

E.L. aha, am inteles.
raluca32, utilizator
Si hotararile judecatoresti sunt publice?
procesele aflate pe rolul unei instante sunt date publice