Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Scutire de impozit pentru vaduva veteran de razboi?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Scutire de impozit pentru vaduva veteran de razboi?

Buna ziua,

vaduvele veteranilro de razboi sunt scutite de plata impozitelor? ma refer aici strict la un impozit pe pamant, situat in Ialomita. Va multumesc
Nu are relevanta unde este situat terenul. Vaduvele nerecasatorite ale veteranilor de razboi sunt scutite de plata impozitului pentru terenurile arabile in suprafata de pana la 5 ha, conform art. 16, lit. e) din Legea nr. 44/1994 privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi.

ART. 16
Veteranii de razboi si vaduvele de razboi beneficiaza si de urmatoarele drepturi:
..................................
e) scutirea de plata impozitelor şi taxelor locale, precum şi de plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile în suprafaţă de până la 5 ha. Aceste scutiri se aplică şi văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război.