Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj - conditii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj - conditii

buna ziua!
sunt in proces de divort si am niste nelamuriri in legatura cu partajul, pe care inca nu l-am solicitat.

problema 1
sotul meu nu mai vrea sa recunoasca faptul ca apartamentul in care am locuit impreuna timp de 12 ani este cadou de nunta, pretinde doar ca l-a dobandit inainte de casatorie.
actul de vanzare-cumparare arata intr-adevar ca imobiliul a fost achizitionat cu 20 de zile inainte de nunta.

prima intrebare: am dreptul legal de a partaja acest apartament, in conditiile in care singurii care pot depune marturie ca acesta e cadou de nunta sunt parintii mei?

situatia nr. 2
masina a fost achitata acum 4 ani, prin virament bancar, din contul socrului meu, in cel al firmei de leasing.
intrebarea: se poate partaja masina?

situatia nr. 3

sotul meu a infiintat doar pe numele lui, in urma cu mai multi ani un SRL care in prezent si-a incetat activitatea, fara insa sa dea faliment, fara sa aiba datorii la vreo banca.

intrebarea: in ce conditii se poate realiza partajul firmei sau a utilajelor existente?

situatia nr.4:

pe numele sotului meu exista doua conturi deschise la o banca.
nu am avut niciodata acces la ele si nu stiu, de cand am deschis divortul, care este soarta acestora.

intrebarea: se pot imparti banii? cum?

ultima intrebare: ce soarta va avea asigurarea de viata pe care a incheiat-o sotul meu cu mine drept beneficiar?

va multumesc.
florinraican a scris:

Banii din conturi trebuiesc impartiti in cota prezumata de 50%.

cum as putea dovedi existenta acelor conturi?
stiu doar ca exista sau, ma rog, au existat...:(
in functie de acte se face partajul.adica este posibil sa aveti bunuri comune si bunuri poprii. actiunea de partaj este grea.daca nu faceti dovada ca apartamentul este dar de nunta si este dobandit de sot inaintea casatoriei este logic ca este bun propriu.
carmenmur a scris:

in functie de acte se face partajul.adica este posibil sa aveti bunuri comune si bunuri poprii.

mda...acum cateva saptamani am plecat de-acasa pentru a-mi rezolva o serie de probleme de ordin personal, lipsind o saptamana.
la intoarcere, am descoperit disparitia mai multor obiecte, inclusiv a casetei cu bijuterii.
lipsa acestora mi se imputa, sau, la rigoare. mi se cere sa demonstrez ca acestea au existat vreodata.
cum mi s-a parut firesc sa plec definitiv din acea casa, am reusit sa iau cu mine doar cartile si hainele.
nu vad, in aceste conditii, ce-as mai putea obtine, in plus.
buna ziua.
mai aveti dreptul la toate celelalte bunuri pe care le-ati dobandit impreuna cu sotul dvs.