Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... discriminare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

discriminare

Buna ziua, tuturor. Am o mare rugaminte, si anume sa ma lamuriti daca unor furnizori de servicii medicale, de exemplu, unor spitale, li se poate aplica o taxa de acreditare, in mod diferentiat, adica pentru spitalele din mediul urban o taxa de 1000 RON, iar pentru cele din rural o taxa de 500 RON, aceste spitale furnizand aceleasi servicii medicale. Este vorba, in cazul de fata, de o discriminare si incalcare a Constitutiei (art.16) si a prevederilor OG.137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare, republicata? Va multumesc anticipat si va doresc sanatate si reusite pe toate planurile.
Da, este o discriminare, dar una pozitiva - spitalele din mediul rural beneficiind de o reducere. Dar nu cred ca este de domeniul OG.137/2000.