Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Discriminare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Discriminare

Buna ziua

Se poate considera ca fiind discriminare refuzul unui comerciant de a permite accesul in magazin pentru efectuarea de cumparaturi fara a preciza un motiv temeinic?
Se poate intreprinde o actiune in instanta ?

Multumesc anticipat.
Samulea, utilizator
OG nr. 99 din 29 august 2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață
art. 56
Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

Nerespectarea prevederilor art. 56 este sanctionata cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei de organele de control abilitate ale Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului.

Cornel Vasile a scris:

Nerespectarea prevederilor art. 56 este sanctionata cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei de organele de control abilitate ale Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului.

Multumesc mult pentru raspuns domnule consilier, scurt si la obiect ca de obicei.Am rugamintea daca cunoasteti pentru ce motiv si in baza carui articol de lege in afara de art 27 din OG 137/2000 pot inainta plangere in instanta?
art. 2 alin. 1 si 4 din OG 137/2000
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult.

Cornel Vasile a scris:

art. 2 alin. 1 si 4 din OG 137/2000

Nu este discriminare în sensul legii. Cu toate acestea, ceea ce a afirmat @CornelVasile e perfect adevărat