Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua O întrebare am și eu Eu m am.judecat cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua O întrebare am și eu Eu m am.judecat cu un.patron ...

Bună ziua
O întrebare am și eu
Eu m am.judecat cu un.patron iar acum.cateva zile m am.dus sa beau o cafea în acel restaurant și m a dat afara spunandu mi ca am interdicție
Este legal acest lucru??
Daca nu exista o hotarare judecatoreasca definitiva in acvest sens, poate fi vorba de discriminare. Puteti sesiza CNCD in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Îl pot da în judecata???
OUG nr. 137 din 31 august 2000
art.1
(2) Principiul egalității între cetățeni, al excluderii privilegiilor și discriminării sunt garantate în special în exercitarea următoarelor drepturi:
....
f) dreptul de acces la toate locurile și serviciile destinate folosinței publice.
..

OG nr. 99 din 29 august 2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață
art. 56 Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

In acest caz, puteti sesiza CNCD si/sau Autoritatea Naționala pentru Protecția Consumatorului