Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua! Este legal ca o discoteca sa permita ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua! Este legal ca o discoteca sa permita accesul doar ...

Buna ziua!
Este legal ca o discoteca sa permita accesul doar studentilor, pe baza carnetului de student? Se poate considera discrimare? Exista vreo lege care sa reglementeze acest lucru?
cat1000, utilizator
Daca au acces doar studenții nu poate fi discriminare.

Incercati o sesizare la CNCD dacă va preocupa tare acest aspect.
Este posibil sa facă niște verificări.
Nu este vorba despre discriminare,dacă era interzis accesul pe criterii de rasa religie,orientare sexuala naționalitate era vorba de discriminare.Cluburi rezervate studenților au existat și înainte de 89 exista și în prezent..
Citez din ORDONANȚĂ nr. 137 din 31 august 2000
Articolul 2
(1) Potrivit prezentei ordonanțe, prin discriminare se înțelege orice deosebire, excludere, restricție sau preferință, pe bază de rasă, naționalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, sex, orientare sexuală, vârstă, handicap, boală cronică necontagioasă, infectare HIV, apartenență la o categorie defavorizată, precum și orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoașterii, folosinței sau exercitării, în condiții de egalitate, a drepturilor omului și a libertăților fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social și cultural sau în orice alte domenii ale vieții publice.

Articolul 10
Constituie contravenție, conform prezentei ordonanțe, dacă fapta nu intră sub incidența legii penale, discriminarea unei persoane fizice, a unui grup de persoane din cauza apartenenței acestora ori a persoanelor care administrează persoana juridică la o anumită rasă, naționalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanelor în cauză prin:
f) refuzul accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de magazine, hoteluri, restaurante, baruri, discoteci sau de orice alți prestatori de servicii, indiferent dacă sunt în proprietate privată ori publică;

A fi student inseamna ca faci parte dintr-o categorie sociala?
cat1000, utilizator
Faceți ce v-am spus.
Apoi, dacă nu va mulțumește raspunsul dat de CNCD puteți sesiza instanta de contencios administrativ.
Sau puteți sa va înscrieți la o facultate, sa fiti student ,daca vreti la discoteca.
Bineinteles ca nu e discriminare daca s-a vrut a fi una pt studenti asa cum sunt si cluburile , rezervate pt o categorie.