Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... pot depune reclamatie la OPC
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

pot depune reclamatie la OPC

Zilele trecute am intra in magazinul din sat,iar patronul acestuia in urma unei mici discutii,mi-a spus ca de azi nu am ce cauta in magazinul lui(am avut anul trecut 2018 o mica neintelegere verbala cu el referitor la un contrac de munca incheiat de el sotiei mele).Pot depune plangere la OPC sau in alta parte pentru aceasta atitudine discriminatoare?Multumesc mult !
pt. aceasta titudine nu puteti sa faceti nimic,cautati alt magazin.
Multumesc mult !
Si totusi nu mi se pare corect sa-mi fie restrictionat accesul fara nici un motiv bine intemeiat:
Ordonanta nr. 137 din 31 august 2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
Art.1
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, excluderea privilegiilor si discriminarii sunt
garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
[...]
f) dreptul de acces la toate locurile si serviciile destinate folosintei publice.

Art. 3. - Dispozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:
[...]
c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;

Codul consumului, art. 28:
Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale