avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare si diverse
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare si diverse

Buna seara. As dori sa stiu daca la infiintarea unei societati comerciale noi, ca si act de identificare se poate folosi pasaportul. Intreb acest lucru deoarece buletinul mi-a expirat pe 10 Iulie si firma trebuie sa o fac cat mai repede.

Deasemenea la infiintarea societatii comerciale se poate "mosteni" si o datorie la banca? Tin sa precizez ca nu am nici un bun pe numele meu si nici firma nu va detine un bun.

Astept cu interes un raspuns. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreea Tudor , Avocat 09:29, 14 Iulie 2010
da, se poate folosi si pasaportul.
firma va trebui sa aiba un cont de capital deschis la o banca, nu aveti cum sa incepeti cu datorii.
mai mult decat atat trebuie sa aveti un spatiu unde va veti desfasura activitatea fie el si inchiriat.

Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2010
Andreea Tudor, Avocat
Va multumesc pentru raspuns.

Cu privire la datorie, ma refeream la o restanta de credit facuta pe numele meu si evident contul sa fie deschis la o alta banca. Insa ideea era daca poate afecta acest lucru, dar m-am lamurit.

Cu privire la spatiu, stiu ca este nevoie de un contract de comodat.

Am citit ca la actul constitutiv trebuie anexat o copie a BI / CI. Daca se poate cu pasaport sa infiintezi o firma, sa inteleg ca aici se anexeaza o copie a acestuia, corect?
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2010
tictac2, utilizator
in calitate de asociat (si administrator), veti da o declaratie in fata unui notar prin care declarati ca nu aveti datorii, cazier fiscal, etc.
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2010
Andreea Tudor, Avocat
Bun, si daca am datorii, trebuie sa le declar? Daca am datorii ca persoana fizica nu pot sa deschid firma?


declaratia va arata cam asa:

--------Subsemnatul_______________declar pe proprie raspundere si cunoscand dispozitiile art.292 Cod penal, privind falsul in declaratii, ca pana in prezent nu am savarsit nici o fapta penala, nu am fost condamnat penal, nu mi s-a intocmit cazier si nu am datorii fiscale in Romania.-------------------------------
--------De asemenea, declar ca nu am fost condamnat definitiv pentru infractiuni contra patrimoniului sau pentru falsuri si ca indeplinesc conditiile legale prevazute de legislatia romana in vigoare pentru a detine calitatea de asociat si administrator la SC.-------------------------

---------Subsemnatul, declar ca accept mandatul de administrator in cadrul societatii comerciale , persoana juridica de nationalitate romana.----------------------------------------------
----------De asemenea, declar ca sunt de acord ca acest mandat sa se desfasoare pe durata nelimitata, asa cum este precizat in actul constitutiv al societatii si sunt de acord sa-mi indeplinesc toate atributiile prevazute de acest act constitutiv, act pe care l-am semnat personal.-----------------------------------------
--------Dau prezenta declaratie, fiind necesara la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Timis.--------------------------------------------------------------
--------Subsemnatul, declar că înainte de semnarea actului, am citit personal cuprinsul acestuia constatând că el corespunde voinţei mele, drept pentru care semnez mai jos.----------------------------------------
--------Redactat la____________________azi__________ data autentificării actului, în 2 exemplare, la sediul, din care 1 exemplar s-a eliberat declarantului.---------

Declarant,







~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociati - straini ce acte/declaratii imi trebie pt. un SRL cu asociati staini? pasaport cu viza? altceva? o persoana straina poate fi administrator? are cond. ... (vezi toată discuția)
Sediu societati DOUA SOCIETATI POT SA AIBA ACELASI SEDIU? UNA E CU ASOC. UNIC- UNUL DIN SOTI IAR CEALALTA E CU DOI ASOCIATI: CELALALT SOT SI O PERS. STRAINA. CE COND. ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl asociati straini luizacsinte luizacsinte Nelamurire !! Infiintare firma in Romania, cu 2 asociati straini, unul persoana juridica si altul persoana fizica. Cum se dau declaratiile pe proprie ... (vezi toată discuția)