Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare si diverse
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare si diverse

Buna seara. As dori sa stiu daca la infiintarea unei societati comerciale noi, ca si act de identificare se poate folosi pasaportul. Intreb acest lucru deoarece buletinul mi-a expirat pe 10 Iulie si firma trebuie sa o fac cat mai repede.

Deasemenea la infiintarea societatii comerciale se poate "mosteni" si o datorie la banca? Tin sa precizez ca nu am nici un bun pe numele meu si nici firma nu va detine un bun.

Astept cu interes un raspuns. Va multumesc
da, se poate folosi si pasaportul.
firma va trebui sa aiba un cont de capital deschis la o banca, nu aveti cum sa incepeti cu datorii.
mai mult decat atat trebuie sa aveti un spatiu unde va veti desfasura activitatea fie el si inchiriat.

Andreea Tudor, Avocat
Va multumesc pentru raspuns.

Cu privire la datorie, ma refeream la o restanta de credit facuta pe numele meu si evident contul sa fie deschis la o alta banca. Insa ideea era daca poate afecta acest lucru, dar m-am lamurit.

Cu privire la spatiu, stiu ca este nevoie de un contract de comodat.

Am citit ca la actul constitutiv trebuie anexat o copie a BI / CI. Daca se poate cu pasaport sa infiintezi o firma, sa inteleg ca aici se anexeaza o copie a acestuia, corect?
tictac2, utilizator
in calitate de asociat (si administrator), veti da o declaratie in fata unui notar prin care declarati ca nu aveti datorii, cazier fiscal, etc.
Andreea Tudor, Avocat
Bun, si daca am datorii, trebuie sa le declar? Daca am datorii ca persoana fizica nu pot sa deschid firma?

declaratia va arata cam asa:

--------Subsemnatul_______________declar pe proprie raspundere si cunoscand dispozitiile art.292 Cod penal, privind falsul in declaratii, ca pana in prezent nu am savarsit nici o fapta penala, nu am fost condamnat penal, nu mi s-a intocmit cazier si nu am datorii fiscale in Romania.-------------------------------
--------De asemenea, declar ca nu am fost condamnat definitiv pentru infractiuni contra patrimoniului sau pentru falsuri si ca indeplinesc conditiile legale prevazute de legislatia romana in vigoare pentru a detine calitatea de asociat si administrator la SC.-------------------------

---------Subsemnatul, declar ca accept mandatul de administrator in cadrul societatii comerciale , persoana juridica de nationalitate romana.----------------------------------------------
----------De asemenea, declar ca sunt de acord ca acest mandat sa se desfasoare pe durata nelimitata, asa cum este precizat in actul constitutiv al societatii si sunt de acord sa-mi indeplinesc toate atributiile prevazute de acest act constitutiv, act pe care l-am semnat personal.-----------------------------------------
--------Dau prezenta declaratie, fiind necesara la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Timis.--------------------------------------------------------------
--------Subsemnatul, declar că înainte de semnarea actului, am citit personal cuprinsul acestuia constatând că el corespunde voinţei mele, drept pentru care semnez mai jos.----------------------------------------
--------Redactat la____________________azi__________ data autentificării actului, în 2 exemplare, la sediul, din care 1 exemplar s-a eliberat declarantului.---------

Declarant,