Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie la fondul de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie la fondul de sanatate

As dori sa stiu daca in situatia in care nu mai am serviciu, imi pot plati singura contributia la fondul de sanatate public, pt a beneficia de medicul de familie si de retete compensate.
1. Mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate (cu actul de identitate) si incheiati un contract de asigurare.
2. Suma minima pentru care se incheie contractul este de 600 lei (salariul minim brut pe tara) iar contributia lunara este de 10,7% pe luna (64,2 lei).
Cu stima dl. Valeriu.
Trebuie sa platesti retroactiv pe o anumita perioada la momentul incheierii contractului?
(7) Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate, pentru a obţine calitatea de asigurat:
a) să achite contribuţia legală lunară pe ultimele 6 luni, dacă nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale, calculată la salariul minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, calculându-se majorări de întârziere;
Cu respect Trifu
Gabriel Trifu, Avocat
Da, se plateste si din urma daca nu a avut calitatea de asigurat (asta cu plata retroactiva este valabila numai la Sanatate). La Pensii si Somaj ,nu.