Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... leasing auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

leasing auto

Buna ziua! La cedarea unui contract de leasing auto,contractantul are de platit alte impozite,taxe?(pentru faptul ca renunta,cedeaza contractul) Multumesc pentru lamurire.
Incheiati un contract de novatie impreuna cu societatea de leasing si noul utilizator.
Dvs nu aveti de achitat decat ratele scadente, eventualele penalitati si, uneori, contravaloarea transferului de leasing (de obicei aceeasi valoare ca si comisionul de management al contractului).
Acestea bineinteles daca exista ori daca sunt prevazute in contract.
In schimb aveti de incasat de la noul utilizator un anumit procent din avansul si ratele deja achitate.
Noul utilizator va achita ratele ramase si valoarea reziduala.