avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... PRIMA DE VACANTA - FUNCTIONARI PUBLICI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

PRIMA DE VACANTA - FUNCTIONARI PUBLICI

Aş dori să aflu dacă prima de vacanţă pentru funcţionarii publici este reglementată de Legea nr. 330/2009; temeiul legal
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 15:12, 14 Iulie 2010
Nu. Este reglementata de legea 188/1999.
Buna ziua !
Temeiul legal art. 35 alin. (2) din legea 188/1999 , r2 .
Nu este reglementata de legea nr. 330/2009 .
Buna ziua! Mulţumesc pentru răspuns. ªtiam că este reglementată de Statutul functionarilor publici. După părerea mea, Legea nr. 188/1999 este lege specială, prin urmare prima de vacanţă ar trebui acordată în baza acestei legi, chiar dacă nu este reglementată şi de Legea 330/2009. Ce părere aveţi?
Răspunsul vi-l dă art.48, punctul 43, alin.2 din Legea nr.330/2009 " Prevederile din actele normative referitoare la detaşare, delegare şi mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanţă , la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea şi locuinţa rămân în vigoare ".
Ultima modificare: Miercuri, 14 Iulie 2010
alintaroma, utilizator
nota 10 alintaroma. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Prime de vacanta carmenssilva carmenssilva Primesc toti bugetarii prime de vacanta in 2010, sau numai parlamentarii? In baza carei hotarari? (vezi toată discuția)
Prima de vacanta olgaaneta olgaaneta as dori sa-mi indicati norme-normative si legi care modifica sau nu calculul primei de vacanta acordate unui functionar public in luna iulie 2010, multumesc (vezi toată discuția)
Prima de vacanta bratu nicolae bratu nicolae Sunt functionar public la o primarie de comuna, am si eu o intrebare daca nu deranjez.Noi functionarii mai primim prema de vacanta inaintea plecari in ... (vezi toată discuția)