Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... PRIMA DE VACANTA - FUNCTIONARI PUBLICI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

PRIMA DE VACANTA - FUNCTIONARI PUBLICI

Aş dori să aflu dacă prima de vacanţă pentru funcţionarii publici este reglementată de Legea nr. 330/2009; temeiul legal
Nu. Este reglementata de legea 188/1999.
Buna ziua !
Temeiul legal art. 35 alin. (2) din legea 188/1999 , r2 .
Nu este reglementata de legea nr. 330/2009 .
Buna ziua! Mulţumesc pentru răspuns. ªtiam că este reglementată de Statutul functionarilor publici. După părerea mea, Legea nr. 188/1999 este lege specială, prin urmare prima de vacanţă ar trebui acordată în baza acestei legi, chiar dacă nu este reglementată şi de Legea 330/2009. Ce părere aveţi?
Răspunsul vi-l dă art.48, punctul 43, alin.2 din Legea nr.330/2009 " Prevederile din actele normative referitoare la detaşare, delegare şi mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanţă , la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea şi locuinţa rămân în vigoare ".
alintaroma, utilizator
nota 10 alintaroma. Multumesc!