Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prime de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prime de vacanta

Primesc toti bugetarii prime de vacanta in 2010, sau numai parlamentarii? In baza carei hotarari?
Legea 329/2009
ART. 16
Prima de care beneficiază angajaţii la plecarea în concediu, aferentă anului 2009, poate fi plătită de ordonatorii de credite ai autorităţilor şi instituţiilor publice până la data de 31 ianuarie 2010, indiferent de data la care aceasta a fost solicitată.

legea nr. 188/1999
" ART. 35
(1) Funcţionarii publici au dreptul, în condiţiile legii, la concediu de odihnă, la concedii medicale şi la alte concedii.
(2) Funcţionarul public are dreptul, pe lângă indemnizaţia de concediu, la o primă egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu, care se impozitează separat."
Acest articol nefiind abrogat prin legea nr. 330/2009,ci dimpotriva "art. 48 alin. (2) din legea nr.339/2009 - Prevederile din actele normative referitoare la detaşare, delegare şi mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanţă, la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea şi locuinţa rămân în vigoare.
" , rezulta ca in anul 2010, functionarii publici vor primi aceasta prima. :)
mihaicalinescu2005, utilizator