Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare medicala persoane neangajate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare medicala persoane neangajate

Daca persoana respectiva nu a realizat venituri impozabile pe perioada de prescriptie a obligatiilor fiscale, asigurarea in cadrul sistemului public de asigurari sociale de sanatate se efectueaza prin plata contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata de individ pentru o perioada de 6 luni si a majorarilor de intarziere datorate pe aceasta perioada. In speta, contributia pe cele 6 luni se calculeaza lunar prin aplicarea cotei de 5.5% la salariul minim pe economie de 600 RON la care se adauga majorari de 0,1% pe zi de intarziere.

Am o intrebare .. se mai poate plati si in 2010 asigurarea pe ultimile 6 luni pentru a beneficia de asigurare medicala? Poti obtine apoi cardul european de sanatate?

si 2) Persoanele care nu lucreaza, nu mai sunt someri ... cum pot fi asigurati in domeniul sanatatii?
La intrebarea 2: prin coasigurare pe salariul sau pensia sotului ( sotiei ). La intrebarea 1 nu stiu cum sepoate trebuie consultat un specialist in domeniu.
Adrian.Tudor a scris:

La intrebarea 2: prin coasigurare pe salariul sau pensia sotului ( sotiei ). La intrebarea 1 nu stiu cum sepoate trebuie consultat un specialist in domeniu.

Si daca este necasatorit?? Chiar discutam cu cineva .. sunt 4 milioane de angajati , 6 milioane de pensionari .. si nu stiu cati someri ... oricum raman 4-5 milioane de persoane neangajate ... care au sigur aceasta problema a asigurarii de sanatate ..!
Poate se gaseste cineva sa ne lamureasca ce e de facut!