avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calitatea de co-asigurat - URGENT
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calitatea de co-asigurat - URGENT

Va rog mult sa-mi spuneti si mie dupa cat timp sotia poate sa fie co-asigurat al sotului? Doar el lucreaza...
De la Casa de Sanatate ei spun ca numai dupa ce lucreaza sotul timp de 5 ani neintrerupt... este adevarat? Daca nu, va rog sa imi spuneti si mie, cat mai repede va rog frumos.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:08, 14 August 2013
1. Sotul se prezinta la angajatorul sau cu urmatoarele acte:
-cerere depusa de angajat prin care solicita acest lucru,
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are sotia in intretinere,
-certificatul de casatorie,
-carte de identitate sotie,
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca sotia nu realizeaza venit,

2. - Angajatorul elibereaza adeverinta de asigurat angajatului,in care sotia figureaza ca coasigurat al acestuia.
- Coasiguratul este inregistrat si in Declaratia 112 pe care angajatorul o depune lunar la ANAF.

Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Problema cu cei 5 ani stiu ca se punea cand se dorea eliberarea C.E.A.S.S.- Cardului European de Asigurari Sociale de Sanatate.
Ok, multumesc pt promptitudine.

Dar:

1. sotul trebuie sa lucreze neintrerupt 5 ani ca sa o poata co-asigura pe sotia? sau se poate si mai repede?

2. daca sotia a lucrat si ea in ultimii 5 ani (vreo 6 luni) atunci ea trebuie sa plateasca din mana la Casa de Asigurari?

Multumesc!
1. Legea nr.95/2006 nu prevede o astfel de reglementare.

2. Daca a avut raportul de munca - acele 6 luni - nu mai trebuie sa plateasca nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot avea un card de sanatate? Somerafaravoie Somerafaravoie Buna ziua Am 56 de ani si nu mai lucrez din 2011 deci nu am mai cotizat la Casa de Asigurari de Sanatate dar am pe cartea de munca 30 de ani cotizati. Oare ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)
Coasigurat cas, am nevoie de cateva explicatii? Florin44 Florin44 Buna seara. Am o problema cu asigurare de sanatate. Din 2008 am lucrat decat vreo 10 luni, acum sunt angajat din noiembrie 2012 si mi se cere de la casa de ... (vezi toată discuția)