Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somer in evidenta fara indemnizatie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somer in evidenta fara indemnizatie?

Buna ziua
Vreau sa stiu daca pot sa beneficiez ajutor de somaj.
Povestea e urmatoarea : am terminat facultatea (licenta) anul trecut si de atunci pana acum am incercat, dar nu m-am putut angaja. Pe cartea de munca am ceva experienta (mai putin de un an) cand am lucrat la o firma acum cativa ani. Acum sunt la master in anul 2.
Anul trecut cand m-am dus la anofm mi-au spus ca nu pot sa-mi dea ajutor de somaj ca nu eram inscris in evidenta la ei ca-mi caut de munca si ca au trecut 60 de zile de cand am absolvit .
Acum cateva zile am fost iar ca sa-mi reinoiesc dosarul, ca au trecut 6 luni. Am vazut si ca pe dosar la experienta nu era trecut nimic si d-bia dupa ce mi-au trecut-o am semnat.
Are sens sa incerc sa fac cerere pentru ajutor de somaj?

Multumesc,
Nu prea ma pricep in dreptul muncii, dar din cate stiu eu pentru a beneficia de indemnizatie de somaj e nevoie de cel putin un an de contributie la sistemul de asigurari, iar in plus urmati o forma superioara de invatamant si nu puteti beneficia de aceasta de forma de protectie sociala
Conform Legii 76/2002 mai exact art. 42 alin 2 nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventul care la data solicitarii beneficia de o forma de invatamant
law2008 a scris:

Conform Legii 76/2002 mai exact art. 42 alin 2 nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventul care la data solicitarii beneficia de o forma de invatamant

am cititi si eu dar legea e foarte stufoasa si d-asta am postat..

1. Am vazut ca masterul nu e aceilasi lucru, cu studii superioare in interpretarea legii. Posibil sa gresesc.
2. Eu lucram si inainte sa-mi iau licenta, si as lucra si in timpul masterului daca as gasi (dar cum trebui sa stau in tara pana il termin, nu o sa am unde).

later edit: se pare ca raspunsul e negativ, dar mai astept opinii.
damiangod, utilizator
1. Legea 76/2002 nu recunoaste masteratul ca o forma obligatorie de scolarizare.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, ca absolvent, trebuia ca in termen de 60 de zile de la absolvire sa va inscrieti la Agentia de Somaj si daca in aceasta perioada nu vi se oferea sau nu gaseati un loc de munca ati fi beneficiat, apoi, de indemnizatie de somaj, timp de 6 luni.
3. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj (provenind din "campul muncii") trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
4. Deoarece din cele spuse de dvs. nu am inteles ce statut ati avut in ultimele 12 luni va rog sa vedeti dvs. daca va incadrati in ce am spus eu mai sus.
tudorvaleriu a scris:

1. Legea 76/2002 nu recunoaste masteratul ca o forma obligatorie de scolarizare.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, ca absolvent, trebuia ca in termen de 60 de zile de la absolvire sa va inscrieti la Agentia de Somaj si daca in aceasta perioada nu vi se oferea sau nu gaseati un loc de munca ati fi beneficiat, apoi, de indemnizatie de somaj, timp de 6 luni.
3. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj (provenind din "campul muncii") trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
4. Deoarece din cele spuse de dvs. nu am inteles ce statut ati avut in ultimele 12 luni va rog sa vedeti dvs. daca va incadrati in ce am spus eu mai sus.

Am inteles, multumesc de raspuns.