Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monografie raport inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monografie raport inspectie fiscala

in urma inspectiei fiscale rezulta tva stabilit suplimentar in suma de 3442 lei (aferent anului 2009).am inregistrat 117=4423, dar nu-mi da decontul la 30 iunie exact cu aceasta suma.dece????in decont nu am tinut cont de aceasta suma,am tinut cont numai de jurnalul de vanzari si cumparari pe trim 2 2010.unde am gresit???:-/
Sumele stabilite in urma inspectiei fiscale nu se trec in decontul de TVA.
am specificat ca nu am trecut in decont suma.solicitam o monografie.multumesc oricum:hm:
Cum a rezultat acea TVA de plata? Au fost stornate inregistrari care au fost cuprinse in jurnalele de TVA? Dati mai multe amanunte...
Sumele stabilite in urma inspectiei fiscale se inregistreaza in contabilitate asa : 6581 la 447.01 .

Contabilul dumneavoastra ce parere are ?
citez"in urma insp. fiscale s-a constatat tvacolectata in suma de 68391 lei ,cu 3101 lei mai mare decat tva colectata inregistrata in ev.cont.,dif. provenind din faptul ca soc.nu a inregistrat in evid. contabila lipsa de marfuri constatata lipsa la inventariere, conf. listei de inv. la 31 dec. 2009, asa cum rezulta si din nota explicativa a administratorului soc. care nu a dat rezultatul inv. la contabilitate.