avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monografie raport inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monografie raport inspectie fiscala

in urma inspectiei fiscale rezulta tva stabilit suplimentar in suma de 3442 lei (aferent anului 2009).am inregistrat 117=4423, dar nu-mi da decontul la 30 iunie exact cu aceasta suma.dece????in decont nu am tinut cont de aceasta suma,am tinut cont numai de jurnalul de vanzari si cumparari pe trim 2 2010.unde am gresit???:-/
Cel mai recent răspuns: viorel_georgescu53 , utilizator 22:30, 17 Iulie 2010
Sumele stabilite in urma inspectiei fiscale nu se trec in decontul de TVA.
am specificat ca nu am trecut in decont suma.solicitam o monografie.multumesc oricum:hm:
Cum a rezultat acea TVA de plata? Au fost stornate inregistrari care au fost cuprinse in jurnalele de TVA? Dati mai multe amanunte...
Sumele stabilite in urma inspectiei fiscale se inregistreaza in contabilitate asa : 6581 la 447.01 .

Contabilul dumneavoastra ce parere are ?
citez"in urma insp. fiscale s-a constatat tvacolectata in suma de 68391 lei ,cu 3101 lei mai mare decat tva colectata inregistrata in ev.cont.,dif. provenind din faptul ca soc.nu a inregistrat in evid. contabila lipsa de marfuri constatata lipsa la inventariere, conf. listei de inv. la 31 dec. 2009, asa cum rezulta si din nota explicativa a administratorului soc. care nu a dat rezultatul inv. la contabilitate.

Alte discuții în legătură

Inspectie fiscala-tva stabilit suplimentar camicami camicami in urma inspectiei fiscale a fost stabilit tva suplimentar de plata.Inregistrarea contabila 6581=4423 si 4423=4424 suma cu care se va diminua tva-ul de ... (vezi toată discuția)
Decizia de impunere in urma inspectiei fiscale kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Am avut un control fiscal in urma caruia am primit o Decizie de Impunere cu un impozit pe profit suplimentar de 704 lei cu dobanzi de 196lei si ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila dob.si penalit afp camyv camyv Buna ziua, in urma controlului s-au stabilit sume suplimentare de plata, exemplu TVA =10000 imp.profit = 10000 dob.TVA 5000 dob.imp.profit 5000 Cum se ... (vezi toată discuția)