Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decizia de impunere in urma inspectiei fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decizia de impunere in urma inspectiei fiscale

Buna ziua,
Am avut un control fiscal in urma caruia am primit o Decizie de Impunere cu un impozit pe profit suplimentar de 704 lei cu dobanzi de 196lei si penalitati de 196 lei si TVA suplimentara de 1056 lei. Mentionez ca la TVA aveam de recuperat. Ce inregistrari voi face in contabilitate si cum depun declaratia 300 ?
Multumesc?
Buna ziua,

Fiind vorba despre exercitii incheiate , inregistrarile se vor efectua prin intermediul contului 117 pentru obligatiile de plata suplimentare.

Diferenta de impozit:

1174 = 441

Diferenta de TVA

1174 = 4423

Pentru ca aveti TVA de recuperat:

4423 = 4424

In decontul de TVA se va inregistra diferenta la rd 36 "Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizie comunicată şi neachitate până la data depunerii decontului de TVA)"

Majorarile si penalitatile vor afecta rezultatul exercitiului:

6581 = 4481
1. Referitor la impozit profit:

Fie inregistrati prin 117, fie prin 691 prin corespondenta cu 441 : 704 lei

2. Dobanzi si penalitati:

6581 = 4481 : 196 lei + 196 lei

3. TVA;

Daca nu ati platit TVA-ul inca atunci potrivit Ordin 1790 / 2012

Rândul 36 - se preia suma reprezentând diferenţa de TVA de plată stabilită de organele de inspecţie fiscală prin decizie comunicată persoanei impozabile, dar neachitată până la data depunerii decontului de TVA.

635 sau 6581 = 4423: 1056 lei

Daca s-a compensat TVA-ul de 1056 lei cu cel de rambursat nu mai completati decontul.

Toate aceste cheltuieli sunt nedeductibile.