Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala - contributii sanatate si ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala - contributii sanatate si vechime in munca

am si eu impreuna cu familia un IF in domeniul constructiilor....
vreau sa stiu cum imi pot plati asigurarile sociale din venitul care il incasez....
mentionez ca platesc o taxa trimestriala de trei ori pe an,in afara de impozitul de la sfarsit de an...
ma intereseaza contributiile la sanatate si cele pentru vechime in munca....

incheiati contract cu casa de sanatate , respectiv cuu casa de pensii si veti declara si plati contributiile , in acelasi timp aveti si stagiu de cotizare la pensie!
pe mine ma intereseaza daca pot plati din profitul firmei,in sensul ca sa mi se scada din impozit...
asa ce rezolv....platesc si impozit trimestrial si pe profit si sa platesc si alti bani pentru asigurari ,cu ce mai raman?
ma intereseaza si daca pot plati retroactiv din momentul in care am deshis firma si daca dupa un stagiu de cotizare de 12 luni ma pot trece la somaj...
da este cheltuiala deductibila la impozit asigurarile , teoretic se poate retroactiv daca platiti si majorari penalitati (acestea nu sunt deductibile , nu se scad din profit), iar dupa stagiu de cotizare la somaj puteti intra pe somaj dupa 12 luni de cotizare!
doresc sa stiu si in procente cat trebuie sa platesc asigurarile pe IF...
am vazut la tv ca toti cei care obtin beneficii din activitati independente trebuie sa isi plateasca toate asigurarile pana pe 26 luna aceasta...
problema mea este daca trebuie sa platesc de cand este infiintata firma sau de cand nu mai am niciun venit?
de exemplu dintre cei trei care isi desfasoara activitatea in cadrul IF-ului unul nu mai are somaj din ianuarie anul curent,unul din iulie si unul este pensionar pe caz de boala, iar firma este infiintata din 01-01-2010
mentionez ca fiind in domeniul constructiilor taxa trimestriala mi sa perceput incepand cu luna martie...
mai doresc sa imi spuneti daca cel care este pensionar poate avea probleme daca este trecut in asociatie....