Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Scandal între Barou ºi Judecãtoria ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Scandal între Barou ºi Judecãtoria Galaþi...preºedinta Judecãtoriei Galaþi a dispus ca pe citaþii sã se facã reclamã la mediatori

[editat de admin. va rog sa va lasati blogul departe. aici nu se face reclama, se discuta pe un subiect] am postat articolul de mai sus.
As vrea sa-l discutam putin si aici.
Motivul disputei: preşedinta Judecătoriei Galaţi a dispus ca pe citaţii să se facă reclamă la mediatorii juridici!Avocaţii ameninţă cu proteste şi cu sesizarea CSM, deoarece consideră că este vorba despre consurenţă neloială şi depspre încălcarea flagrantă a legii.
Totul a pornit de la o decizie controversată a conducerii Judecătoriei, care a stabilit ca, pe citaţiile trimise părţilor în diferite procese, să se facă promovarea mediatorilor juridici ca principal instrument de stingere a litigiilor.Practic, avem de-a face.............................

Acum am o mare intrebare:
De ce avocatii vor sa protesteze?
Alin Popescu, administrator
Avocatii vor sa protesteze pentru ca medierea va conduce la mai putine procese si la venituri cu mult mai scazute .

Multi avocati obisnuiesc sa-si minta clientii ( prin omisiune ) sau sa nu-i informeze , si le este frica de faptul ca mediatorii le vor deschide ochii justitiabililor .

Pe citatie scrie....
Potrivit art.6 din Legea 192/2006, va aducem la cunostinta ca aveti posibilitatea solutionarii litigiului pe calea medierii([editat de admin. va rog sa va lasati blogul departe. aici nu se face reclama, se discuta pe un subiect] )
Cumva este ilegal sa scrii asa ceva pe citatie?Este articol din lege!!!
A fost un protocol semnat de mediatori si judecatorie!!!
Nici vorba de concurenta neloiala sau reclama mascata.
Nu este nici un fel de discriminare. Galaţiul nu este primul oraş din România unde justiţia le pune în vedere părţilor că pot apela la un mediator autorizat pentru stingerea conflictelor. Se întâmplă de luni bune la Judecătoria Oradea şi Judecătoria din Mangalia, ca să dau doar câteva exemple
Alin Popescu, administrator
nu vreau sa intru in conflict cu nimeni, dar daca pe citatie se scrie asa de ce nu se scrie in continuare :Potrivit art.6 din Legea 192/2006, va aducem la cunostinta ca aveti posibilitatea solutionarii litigiului pe calea medierii sau consultati un avocat din baroul x??? nu este mai corect asa,,,,iar referitor la ce a spus contabilulul de mai sus, nou avocatilot ne este mai usor cand partile ajung la o intelegere,,,,luam bani mult mai usor nu mai stam o mie de termene prin instanta???
si as intreba cu ce anume le deschide ochii mediatorii,?? credeti ca avocati nu discuta cu clientul si nu le explica cum se poate rezolva o cauza....??
vorbiti de mediere de parca pana acum nu se putea ajunge la o intelegere pe cale amiabila adica partile sa se inteleaga....exista si există tranzactia domnilor,,,,
cred ca nu se intelege ce anume se doreste prin mediere,,,,care ar fi rolul esential pentru care aceasta institutie a fost introdusa....ca si la avocatura si la mediere se poate inscrie oricine doreste si are studiile necesare,,,( din punctul meu de vedere personal nici la mediere nu se poate inscrie oricine, nu este de nasul tuturor, nu de alta dar am observat ca noi Romani sunt buni la toate, ne pricepem)
ROLUL MEDIERI IN ROMANIA ESTE DE A PRELUA O PARTE DIN CAUZELE USOARE ALE INSTANTELOR DE JUDECATÃ,,,,,ceea ce face un mediator, toate actele se depun la instanta si pana la urma tot instanta va da o hotarare,,,,daca ma insel va rog sa ma corectati...
si pana sa apara institutia medierii, instantele aveau obligatia de a starui in impacarea partilor ca acestea sa ajunga la o intelegere și in continuare, ( dar fara sa faca reclama) asa ca nu incurcati lucrurile ca vezi doamne le este frica la avocati ca nu stiu ce se intampla....gogosi...., ( astea sunt comentari aiurea si rautacioase),,,un mediator nu poate face ce face un avocat și nici nu trebuie incurcata una cu alta,,
expl.Sa nu aveti impresia ca intr-un litigiu comercial o sa vina firma x la un mediator care la baza este ( contabil :P) sa il scape de probleme, nu din contra o sa mearga la un avocat cu experienta pe comercial care stie unde poate si unde nu,