Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... decizie asupra capacitatii de munca vs certificat de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

decizie asupra capacitatii de munca vs certificat de incadrare in grad de handicap

Buna ziua.
Intrebare: exista, sau ar trebui sa existe o legatura intre "decizia asupra capacitatii de munca" si "certificat de incadrare in grad de handicap"?

Problema: in decizia asupra capacitatii de munca am fost incadrat in gradul de invaliditate II (doi)- , iar in certificatul de incadrare in grad de handicap am fost incadrat in gradul de handicap III (trei)

Intrebare: se poate face o contestatie la certificatul de incadrare in grad de handicap pe baza incadrarii in gradul de invaliditate? Daca DA , pe ca baza?

Multumesc.
Nu, nu exista niciuna. Prin decizia asupa capacitatii de munca ati fost incadrat in grad de invaliditate conform Legii nr. 19/2000, iar prin certificatul de incadrare in grad de handicap ati fost incadrat in grad de handicap conform Legii nr. 448/2006. Sunt doua reglementari distincte.