Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare parte din apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare parte din apartament

Buna ziua,
Sora mea mi-a vandut partea ei din mostenire dupa tata, la momentul platii scriind un contract de vanzare cumparare de mana, prin care declara ca a primit suma de bani la care am convenit, suma pentru care si-a vandut partea de mostenire si ca renunta la orice alte pretentii (asupra partii ei din imobil). Actul a fost datat si semnat de ambele parti. Mama a fost de fata in momentul in care s-a scris contractul, dar din pacate nu l-a semnat, deoarece in cateva zile urma sa mergem la notar, iar actul acesta l-am facut mai mult ca o dovada ca banii au fost platiti. Ei bine, sora s-a razgandit si acum spune ca nu mai vrea sa vanda, dar nu mai are nici banii sa-i dea inapoi. Ce pot sa fac?
Mama urmeaza sa fie plecata din tara o buna bucata de vreme. Ma intreb daca o declaratie data de mama in fata notarului, prin care declara ca a fost de fata cand sora mea si-a vandut partea si ca vazut ca banii au fost platiti, in cazul unui eventual proces, ar fi de ajutor? Merita facuta acesta declaratie in fata notarului, sau pur si simplu mama poate semna, la o data ulterioara. Contractul a fost facut intr-un singur exemplar care este la mine.
Ce sanse am sa castig acest proces, deoare sunt si cu banii dati, si am doar o hartie scrisa de mana de catre sora mea.
Multe multumiri
sora a semnat actul?
Cat timp a trecut de la semnarea actului respectiv?
Cine a stat in imobilul respecti pana in prezent?
Gabriel Trifu, Avocat
Sunt necesare mai multe detalii pentru ca exista mai multe posibilitati de rezolvare

ContSters82289, utilizator
Bineinteles ca l-a semnat. Actul este scris de ea, sunt trecute toate datele personale ale partilor, data la care s-a intocmit, faptul ca suma a fost platita si incasata, si ca reprezinta contravaloarea partii ei de mostenire, asupra careia renunta la orice pretentii.
Spuneam ca mama a fost de fata, dar nu a semnat contractul, deoarece speram sa rezolvam cu notarul relativ repede, si actul acesta sa fie doar doavada platii. De asta am intrebat daca o declaratie data la notariat de mama ar avea aceiasi valoare ca semnatura pe contractul original
Actul s-a semnat pe 01 iunie, 2010