Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratii facute doar in prezenta sotilor nostri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratii facute doar in prezenta sotilor nostri

Este ceea ce a intocmit sora mea cu mine si as vrea sa stiu daca ea poate folosi aceasta declaratie la tribunal pt. a-si trece in proprietate casa si terenuri,altele decat cel pt. care s-a intocmit intelegerea, in conditiile in care la sfarsitul acelei declaratii a fost mentionat faptul ca eu nu voi mai avea alte pretentii iar eu am semnat. Acum as vrea sa-mi cer partea mea din tot ce a ramas mostenire si as vrea sa stiu daca acea declaratie este valida in fata justitiei iar mie nu-mi ramane decat sa fac asa: #-o Multumesc mult
daca nu e o declaratie notariala ar putea fi sanse sa promovati o actiune in instanta pt a va cere drepturile. insa din ce relatati pare a fi o declaratie de renuntare la mostenire. atunci succesiunea la notar nu s-a facut? nu ati dat declaratie de renuntare si in fata notarului?
nu, nu a fost facuta in fata unui notar, a fost o intelegere in familie si am semnat toti un text intocmit de sora mea, la mine in casa. Numai bine si multumesc.
Ar fi interesant de aflat ce intelegere ati facut, mai exact.

Daca declaratia nu imbraca forma unei conventii, ci este doar un act unilateral (prin care dumneavoastra va angajati la ceva), atunci mergeti si revocati declaratia la un notar public; nimic nu va impiedica sa faceti acest lucru.

Este posibil ca revocarea sa va ajute... in functie de ce contine acel "text".
Am primit de la sora mea contravaloarea unui ha de teren extraviran iar la sf. a fost mentionat faptul ca "sora mea(adica eu) nu va avea nici un alt fel de pretentii din ce a ramas de la parintii nostri. Apoi am semnat noi doua iar ca martori au semnat sotii nostri. Multumesc mult.O zi minunata.
Din ce observ, ati facut un fel de partaj, cu sulta. Chiar ati primit acei bani, sau doar ati consemnat acest lucru in mod fictiv?

Banuiesc ca ati facut conventia respectiva dupa ce au decedat amandoi parintii, nu?
Daca nu, atunci este un pact asupra unei succesiuni viitoare si este nula.