Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

am un job de 8 ore, unul de 2 ore si o conventie civila, deci 3 angajatori.cum trebuie sa procedez cu concediul medical?la care angajator il depun?conventia poate continua daca sunt in medical?multumesc anticipat!
concediul medical se depune la angajatorul cu 8 ore(unde presupun ca ai cartea de munca)
deci cel de 2 ore si conventia continua normal?pt ca acolo nu merg decat ocazional.multumesc tare mult!
In nici un caz, trebuie sa prezentati la toti angajatorii concediul medical; originalul acolo unde aveti venitul cel mai mare si copii cf cu originalul la ceilalti .
Prevederea legala este: ORDIN 430/2010
ART 23. Articolul 72 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 72. - (1) Pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul prescriptor. (2) Pe copiile certificate se va inscrie «Conform cu originalul» si se va aplica stampila unitatii, parafa si semnatura medicului prescriptor, precum si, dupa caz, parafa si semnatura medicului sef de sectie, in cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.
dar din conventia civila imi ia doar impozit 16%.nu-mi poate plati concediu din moment ce nu se platesc contributii, nu?prezentarea concediului e obligatorie?pt ca jobul de 2 ore nu merg decat dupa salar.multumesc!