Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... construire gard intre doua proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

construire gard intre doua proprietati

Vecinul meu iti inalta terenul prin depozitare de balast la limita cu gardul despartitor creindu-mi automat vale pe proprietatea mea iar in caz de inundatii voi fi in principal afectata...gardul existent este din lemn si a fost construit exclusiv de mine. daca vreau sa il refac, dar din alt material (ex. ciment) am nevoie de autorizatie si acordul vecinilor ?Vecinul meu are nevoie de acordul meu in cazul in care isi inalta nivelul pamantului de pe proprietatea lui ?
Ingradirea proprietatii este un drept si nu o obligatie, iar in acest caz nu aveti nevoie de acordul vecinului.