Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inaltare gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inaltare gard

as dori sa va intreb, daca gardul dintre noi si vecinii nostri (cu care nu ne avem prea bine) este construit, dar am dori sa-l facem mai inalt decât este in prezent, aceasta ar putea fi considerata ca fiind o ilegalitate? Mentionez ca vecinii nu ar rata ocazia daca ar putea sa depuna planngere impotriva noastra, este nevoie de acordul lor? Multumesc.
Eu mi-as lua autorizatie de la primarie ca sa fiu in regula si mi-as face un gard frumos. Legea nu prevede ce inaltime trebuie sa aiba gardul dintre doua proprietati numai ca acest gard este hotar comun. Dar, daca felul in care il edificati acum nu aduce nici un prejudiciu vecinului, acesta nu are ce sa va faca. Trebuie doar sa respectati cu sfintenie hotarul, sa nu ii incalcati lui proprietatea si sa nu il afectati cu ceva. Ex,: daca faceti gardul ca pe un zid si in felul acesta ii inchideti vreo fereastra, sau se scurge apa pe proprietatea lui, nu este bine. Daca gardul nou nu ii produce nici un prejudiciu, totul este in regula.
dandanaua a scris:

Legea nu prevede ce inaltime trebuie sa aiba gardul dintre doua proprietati ...

Legea nu prevede, dar exista Regulamente locale care prevad si astfel de limite.
Cereti un Certificat de Urbanism la Primarie, si va lamuriti. De exemplu undeva in Ilfov, se prevede ca gardul dintre proprietati poate sa aiba inaltimea maxima de 3 m si sa fie opac(zid, lemn)
Nu construiti fara autorizatie, mai ales ca nu va aveti bine cu vecinii.Este primul motiv pentru care va pot reclama!