Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

Buna ziua si multumesc mult echipei pentru raspunsurile date .Inca odata mentionez ca ma aflu in conflict de munca cu patronul la care am lucrat aproape 3 ani.Pe data de 3 iulie m-am prezentat la servici ,atunci avand loc si conflictul de munca.La aceasta unitate lucram pe post de camerista.Eram pusa sa fac menajul privat al patronului(calcat, spalat,aranjat lucruri personale printre care si lenjerie intima a acestuia si a familieilui)Acesta venea numai in wekend la acest punct de lucru si in urma unei amenajari pe care a facut-o la locuinta sa din Bucuresti,mi-au fost adusi 3 saci cu lenjerie,perdele,fete de masa.,camasi,pantaloni,atat ale lui cat si ale fiului acestuia.Ajunsa la saturatie am refuzat categoric a-i face menajul,deoarece eram angajata pe post de camerista,nu de menajera.atunci a intervenit conflictul de munca.MI S-A SPUS VERBAL CA DE A DOUA ZI SA NU MA MAI PREZINT LA SERVICIU SI SA ASTEPT DECIZIA LUI ACASA.La aceasta unitate lucram impreuna cu sora mea.Eu m-am conformat la cele spuse de catre angajator ,iar sora mea a doua zi s-a prezentat la servici.Ea fiind pe post de intendent desi facea munca a 3 persoane(receptioner,bucatar,ospatar)A fost trimisa si ea acasa si tot la fel i s-a spus sa astepte decizia lui desi ea nu intrase in conflict cu acesta.Deci toate acestea se intamplau pe data de 03.07.2010.Pe data de 05.07.2010 am primit amandoua CONVOCARE CERCETARE DISCIPLINARA,fiind invitate pe data de 10.07.2010 la sediul societatii.La acea data cand ne-am prezentat cu un martor ,caci cu un reprezentant al sindicatului nu puteam ,deoarece aceasta societate nu ara sindicat ni s-au inmanat cererile pentru concediu de odihna si dupa aceea un proces verbal cu desfacerea contractului de munca cu acordul partilor.Mentionez ca nu ni s-a inmanat un exemplar al CIM si am fost puse sa semnam in graba acest contract deoarece patronul trebuia sa plece la Bucuresti ,nu ne-a lasat nici macar sa-l citim inainte de a fi semnat(martor bucatareasa unitatii care a patit acelasi lucru dar care a fost data in somaj)In prezent nu mai lucra la aceasta unitate ,eram doar doua salariate.Tin sa mentionez ca nu am semnat niciodata un stat de plata ,vreo condica de prezenta,regulamentul de ordine interioara nu era afisat la vedere si nici nu l-am citit vreodata,deci era cu totul in neregula.Cat am lucrat la aceasta unitate nu am avut concediu de odihna pe motiv ca programul de lucru este in functie de fluxul turistilor.Pana la urma la ce vreau sa ajung ca de povestit sunt multe cu ce am patit la aceasta unitate ,de scris un roman intreg ,dar am stat din dorinta de a avea un servici si metionez ca sora mea este singura intretinatoare in familie avand o fata studenta care frecventeaza universitatea de matematica la zi si nu poate absenta ,pentru a-si lua un job.Deci este normal sa fim trecute in concediu de odihna, fara voia noastra ,unitatea avand doar doua salariate,in concediu de odihna sa fim convocate pentru cercetare disciplinara,sa fim chemate din concediu la punctul de lucru pentru advertisment verbal,dupa aceea advertisment scris ,dupa aceea proces verbal si sa fim date afara fara nici un drept pur si simplu lasate fara nici un venit?Va rog invatati-ma ce sa fac cu acest VATAF nu se poate sa fim badjocoriti tot timpul in aceasta tara mizerabila unde toate drepturile le au numai angajatorii ,iar angajatii sunt considerati slugile patronilor, fara a avea vreun drept.VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI ,ACEST VATAF M-A FACUT RAU DE TOT CU CAPUL SI NE-A ADUS NISTE ACUZATII CARE SUNT TOTAL NEADEVARATE .LE PUTEM DEMONSTRA CU MARTORII CARE AU LUCRAT LA ACEA SOCIETATE SI CU CARTE DE MUNCA SI FARA,DEOARECE EL VROIA SA ANGAJEZE MAI MULT LA NEGRU SA NU MAI PLATEASCA DREPTURILE SALARIALE LA STAT.MAI TIN SA MENTIONEZ CA AM REFUZAT CATEGORIC SA SEMNEZ TOT CE MI-A FOST INMANAT (cercetare convocare disciplinara ,decizia de sanctionare cuadvertisment scris procesul verbal ,cererea de concediu de odihna)
Codul muncii si CCMUNN spun ca neprezentarea salariatului, fara un motiv obiectiv, la comisia de disciplina, da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.

Faceti cat mai repede o sesizare scrisa catre ITM in care sa va prezentati situatia asa cum ati facut-o aici.Timpul trece in defavoarea dvs.Chiar daca nu ati vrut sa semnati convocarea pentru cercetarea disciplinara nu rezolvati mare lucru;o sa o primiti prin posta recomandata si chiar daca nu doriti sa semnati de primire o sa va faca incetarea CM disciplinar pt.absente nemotivate.