Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum pot sa radiez o masina ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum pot sa radiez o masina ?

am o lada 1500 care din anul 2008 nu a mai circulat deloc... a fost a tatalui meu care a decedat in acel an..iar noi nu am gasit atunci actele ca sa o prindem in succesiune ... ulterior cand le`am gasit si am mers la notariat ni s`a spus ca ne costa o suma destul de mare ca sa facem succesiunea ..fiind doi mostenitori... dar noi consideram ca aceea masina nu mai merita atatzia bani pt ca oricum nu se mai poate circula cu ea ... si vrem doar sa o radiem ca sa nu mai platim impozit pt ea ...ne`am gandit sa o ducem la fiare vechi...pt ca de 2 ani mai ocupa si un loc de parcare degeaba .. cum ar trebui sa procedam fara sa mai mergem la notariat ?
Predati masina la REMAT si de acolo va da un document cu care va prezentati la politie, serviciul inmatriculari pt radierea masinii din circulatie si cu documentul de la politie . mergeti apoi la Adm. Financiara.
s-ar putea sa nu se poata preda la remat si radia ulterior decat de proprietarul acesteia. poate va e suficient certificatul de deces si certificatul de mostenitor pe care-l aveti, daca nu, nu scapati de taxa de succesiune